Цьогоріч в Україні опалювальний сезон настане пізніше та закінчиться раніше. Температура повітря у помешканнях не перевищуватиме 17-18 градусів, що приблизно на чотири градуси нижче норми.Крім цього, регулярно лунають побоювання щодо обстрілів теплоенергетичної інфраструктури України, які можуть призвести до того, що цілі області залишаться без тепла. Відтак, цього року українці, ймовірно, зіткнуться із найхолоднішою зимою за останні десятиліття.І поки міські та обласні адміністрації напрацьовують план дій на випадок різних надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути внаслідок атак ворога, готуватися мають і прості громадяни.
Далі у матеріалі LVIV.MEDIA розповідає, що потрібно придбати вже зараз на випадок, якщо ваше помешкання залишиться без опалення.
Що придбати на випадок, якщо опалення не буде короткий проміжок часу або його потужності не вистачатиме для комфортного життя
Оскільки про 20+ градусів тепла у помешканнях цієї зими можна забути, а повністю гарантувати, що ворог не зашкодить тепломережам, неможливо, варто підготувати хоча б мінімальний набір речей, які допоможуть відчувати себе більш комфортно при 16 градусах тепла у житлі або при короткостроковій відсутності тепла. З одягу варто звернути увагу на такі речі:
- Термобілизна
Для кожного члена родини слід придбати кілька комплектів термобілизни, яка допоможе підтримувати комфортний температурний режим. Існують кілька видів термобілизни, серед них — синтетична, вовняна та комбінована. Для тих, хто просто хоче утеплитися та не планує значних фізичних навантажень, добре підійде саме вовняна термобілизна.
- Костюм та піжама на флісі
Одяг з флісу добре зберігає тепло, а також практично не вбирає вологи й дуже швидко сохне, що допомагає якісно регулювати температуру тіла. Спортивний костюм, що має флісовий шар, або ж піжама з флісу стануть незамінними помічниками у холодні зимові дні.
- Теплі шкарпетки
Шкарпетки виготовляють з безлічі матеріалів, але одними з найтепліших будуть вовняні. Однак, щоб такі шкарпетки дійсно допомагали зберігати тепло, вовна має складати не менше 50% виробу.
Крім того, завчасно подбати варто і про ковдру. Купувати її потрібно з розрахунком, щоб кожен член сім’ гарантовано мав свою. Найкраще на випадок холодів розглянути ковдри, які мають щільність наповнювача від 350 до 420 г/м². Водночас, якщо у родині є діти до 2-ох років, також можна звернути увагу на теплі конверти.
Разом з тим обрати можна й електричне простирадло. Воно допоможе швидко зігріти ліжко та підтримуватиме температури протягом всієї ночі. Також електропростирадло можна використовувати як ковдру. Однак тут важливо врахувати, що використовувати його вийде лише у разі, якщо світло не зникне. Щодо вибору, то базові вимоги до електропростирадл такі: потужність у 60 Вт, а напруга у 12-24 Вольт. Можна обирати як двоспальні, так і односпальні варіанти, а довжина не обов’язково має відповідати зросту. Простирадло може бути коротшим, якщо спати на подушці. Водночас важливий момент під час використання електропростирадл полягає у тому, що їх слід вмикати за годину до використання, а лягаючи у ліжко, вимикати. Спати на простирадлі, яке ввімкнене до мережі, небезпечно.
Між тим корисними будуть термоси й термочашки. Ці девайси дадуть змогу постійно мати під рукою теплу воду та зможуть виручити, якщо перебої виникнуть і у постачання електроенергії.
Також слід розглянути купівлю кількох пачок сухого спирту. Зазвичай його використовують для швидкого розпалювання багать, камінів та мангалів, але під час зникнення опалення сухий спирт може стати засобом підігріву та швидкого приготування їжі.
Що придбати на випадок, якщо відновити подачу тепла швидко не вдасться
У результаті російського обстрілу 11 вересня були знеструмлені Харківська та Донецька області. Часткові проблеми з енергопостачанням були в Запорізькій, Дніпропетровській, Сумській та Полтавській областях. Тоді відновити подачу світла вдалося вже через 40 хвилин, однак це не означає, що так буде кожного разу. Комунікації можуть зникнути на тижні.
На випадок, якщо тепла не буде від кількох днів до тижнів, варто розглянути купівлю електричного конвектора, який нагріватиме повітря у приміщенні за допомогою тену. Конвектори бувають настінні, підлогові, плінтусні, універсальні та вбудовані. Обирати їх варто виходячи з особливостей житла та цінового діапазону.
Також звернути увагу можна на тепловентилятор. Це більш економний варіант, який підійде для обігріву невеликого приміщення. Однак важливо пам’ятати, що перед використанням таких приладів слід проконсультуватися з енергетиками та представниками ДСНС, оскільки одночасне увімкнення приладів може призвести до пожеж чи руйнувань електросистем будинку.
Водночас підтримувати тепло може допомогти й біокамін на етанолі. Проте з метою саме обігріву приміщення варто обирати біокаміни з великими пальниками. Вони випромінюють значно більше тепла, а також процес горіння, перш ніж необхідно буде перезаправити паливний бак, триватиме довше — до 10 годин.
Крім того, скористатися можна і кондиціонером. Він стане більш економним варіантом, ніж стандартний обігрівач повітря, адже кондиціонер споживає 700-800 Вт на годину на противагу 1500-2000 Вт на годину в обігрівачів. До речі, це допоможе не завдати великої шкоди електромережі будинку.
Водночас, якщо ви мешкаєте у приватному будинку, варто замислитися про встановлення твердопаливного котла чи підготовку до зими пічного опалення. На випадок відсутності централізованого теплопостачання, слід створити запаси палива — закупити палети, вугілля, дрова.
Як оптимізувати витрати тепла у приміщенні
Підготувати альтернативні джерела забезпечення тепла необхідно, однак також важливо подбати й про зменшення втрати тепла. Для цього:
- перевірте, чи є щілини у віконних рамах та у місцях кріплення підвіконня. Якщо так, то обробіть скло силіконовим герметиком, вкладіть ущільнювач, заповніть щілини у підвіконні монтажною піною;
- якщо маєте сучасні склопакети, переконайтеся, що вікна зачиняються щільно;
- наклейте на вікна плівку, що зберігає тепло;
- встановіть тепловідбивний екран на стіни за батареями;
- відсуньте меблі від батарей, зберіть штори, зніміть декоративні панелі;
- застеліть килимами підлогу у кімнатах;
- перевірте, чи є щілини між дверима і дверними коробками. Якщо так, наклейте ущільнювач за периметром дверних коробок.
Надаємо, у соцмережах пропаганда російської федерації посилює шантаж напередодні опалювального сезону. Росія різними мовами почала поширювати ролики, в яких висміюється енергетична криза. Наприклад, до змерзлого героя, який вирішив додати тепла в оселі, вривається поліція. Також російською мовою на цю ж тематику поширюються ролики протилежного змісту. На відео або ллється вода із парою, або одночасно горять усі газові пальники.