Вплив російської агресії: понад 80% українців тепер за єдину державну мову

За останнє десятиліття зросла кількість тих, хто вважає українську рідною

Безпрецендентне єднання українського суспільства відбулося на фоні останніх подій в країні пов’язаних з російським вторгненням. Наших громадян окупантам не вдалось не те, що денаціоналізувати, а навпаки згуртувати, навіть на тему такого доволі дражливого питання як мова. Більшість українців – 83% тепер переконані, що єдиною мовою в Україні має бути - українська. Повідомляє соціологічна група «Рейтинг».

"Така думка домінує в усіх макрорегіонах, вікових та мовних групах. З іншого боку за надання державного статусу російській мові до війни виступали майже чверть, а сьогодні – лише 7%. У мирний час за надання статусу державної російській мові традиційно виступали мешканці півдня та сходу. Але навіть у цих регіонах таких було лише третина, а сьогодні їх кількість зменшилась майже вдвічі", - підкреслюють соціологи.

Дані досліджень також свідчать, що за останнє десятиліття зросла і кількість тих, хто вважає українську рідною: з 57% у 2012 році до 76% у 2022 році.

"Можемо констатувати стале зменшення російськомовного сегменту українців: у 2012 таких респондентів було близько 40%, наприкінці 2021 – 26%, а на початку війни – 18%, - додають. - Сьогодні важливо, що дві третини тих, хто користується двома мовами у побуті готові найближчим часом перейти виключно на українську. Серед російськомовних – таких третина".

Соціологи також зауважують, що "мовна проблема" та намагання розпочинати дискусії навколо цієї теми не мають підтримки у більшої частини населення. Ця проблема носить суто політичний і частково локальний характер.

"Більшість громадян, незалежно від мови спілкування, усвідомлюють, що у нас один спільний ворог – росія, яка намагається знищити нашу державність. Найбільш постраждалими від дій агресора є саме російськомовні міста сходу. В лавах Збройних сил України поруч воюють україномовні та російськомовні і вони об’єднані єдиною метою – перемогою над ворогом. Після перемоги можна очікувати продовження змін у мовній самоідентифікації громадян та розширення сфери використання української мови у всіх сферах".

Нагадаємо, нещодавно соціологи дослідили, яким чином війна змінила звичне життя українців. Так з'ясувалось, що через російську агресію 44% наших громадян були змушені тимчасово розділитися зі своїми сім’ями.