Через бойові дії неможливо провести ремонтні роботи
Внаслідок пошкодження російськими окупантами Чорнобильська станція та всі ядерні об‘єкти Зони відчуження залишилися без електропостачання. Не працює вентиляція та система пожежогасіння.
"На сховищі відпрацьованого ядерного палива - 1 зберігається близько 20 тисяч відпрацьованих паливних збірок. Вони потребують постійного охолодження. Яке можливе лише за наявності електропостачання. Якщо ж його не буде, то насоси не виконуватимуть охолодження. Як наслідок – зросте температура в басейнах витримки, виникне паріння і вихід радіоактивних речовин у довкілля. Вітром радіоактивну хмару може перенести в інші регіони України, Білорусі, Росії, Європи", - повідомляють в Енергоатомі.
У держпідприємстві наголошують, порушення вентиляційної системи на об'єкті може загрожувати персоналу, що там працює. Люди можуть отримати небезпечну дозу випромінювання. Також не працює система пожежогасіння. У разі займання, що може статися внаслідок потрапляння снаряду, існує величезний ризик радіаційного забруднення.
"Наразі тривають бойові дії, що робить неможливим проведення ремонтних робіт та відновлення енергоживлення", - додали у Енергоатомі.
Очільник міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба закликав світову спільноту терміново вимагати, щоб РОсія припинила вогонь та дозволила ремонтним частинам відновити електропостачання. За словами Кулеби, резервні дизель-генератори розраховані на 48 годин роботи Чорнобильської АЕС.
"Після цього системи охолодження сховища відпрацьованого ядерного палива зупиняться, це зробить неминучим витік радіації. Варварська війна Путіна ставить під загрозу усю Європу. Він повинен зупинити це негайно!", - написав Кулеба у Твіттері.
У свою чергу у МАГАТЕ заявляють, що ситуація на Чорнобильській АЕС після того як її захопили російські загарбники, погіршилася. Організація не має зв'язку зі своїм моніторинговим обладнанням, а персонал станції не змінювали приблизно два тижні.