Розповідаємо, як приготувати сирники з тофу, плов з нуту та салат з кіноа
Щороку першого листопада вже 27 років поспіль відзначають Міжнародний день вегана.
Цього дня проводять заходи та акції, присвячені веганам і веганству. Lviv.Media своєю чергою розповідає про те, що таке веганство, та ділиться рецептами веганських страв.
Що таке веганство
Веганство — це спосіб життя, при якому людина відмовляється від продуктів тваринного походження або продуктів, що виготовляють, експлуатуючи тварин.
“Вегани не використовують тварин у їжі, не використовують одяг з тварин, продукти, що тестують на тваринах, не розважаються коштом тварин. Тобто всі індустрії, що вбивають чи експлуатують тварин, вегани не підтримують”, — розповідає засновниця громадської організації “Кожна Тварина” Тамара Х’юман.
Дівчина вже близько 6 років веганка. І її шлях до цього почався зі звичайної різдвяної вечері.
“Моя історія розпочалася, коли я 11 років тому побачила запечене на Різдво порося з яблуком у роті. Я тоді вперше зрозуміла, що я їм тварин, яких я люблю. Я їла м'ясо і ніколи не замислювалася про те, що це тварини. Хоч це й очевидно, але ми віддалені від процесу, і не завжди усвідомлюємо це”, — пригадує Тамара.
За кілька місяців вона відмовилася від м'яса наземних тварин. Говорить, що спершу у раціоні залишила рибу, яйця та молочні продукти, адже не думала, що з цими індустріями щось не так. Проте згодом дівчина відкрила більше деталей та відмовилася і від цих продуктів.
“6 років тому я побачила розслідування про роботу свиноферми. Хоча я вже не їла м'яса, я все одно була шокована, не могла повірити, що люди так жорстоко поводяться з тваринами. Так за один вечір, шукаючи інформацію, я натрапила на трейлер фільму “Земляни”, дізналася про веганство і зрозуміла: не знаю, як я це зроблю, що мені їсти, але я веганка, я більше не хочу спонсорувати насилля. Так і почався мій шлях”, — ділиться Тамара.
Дівчина зізнається, що їжа — це найлегше у веганстві, адже зрозуміло, що тваринного походження, а що ні. Складніше з косметикою, бо потрібно навчитися знаходити засоби, які не тестувалися на тваринах.
Етичну косметику зазвичай маркують. Це роблять спеціальні організації. Найпопулярніша з них — американська PETA. Організація видає сертифікати брендам і веде свій список косметики. Якщо бренд отримує сертифікат від PETA, то маркує свою продукцію знаком кролика. Не всі виробники так роблять, тому точно перевірити етичність можна на сайті PETA.
Водночас Тамара Х’юман говорить, що зараз і з косметикою, і з іншими товарами ситуація простіша, ніж навіть 6 років тому.
“Сьогодні є стільки доступних альтернатив, що це не проблема відмовитися від продуктів жорстокості й експлуатації тварин. Ми можемо бути веганами й бути щасливими, здоровими не завдаючи нікому шкоди. Веганство — це саме про тварин і про світ, у якому тварини не будуть власністю людей, речами, інструментами, ресурсами, розвагами, одягом, іжею”, — пояснює дівчина.
До речі, вже кілька років вона займається активізмом — створила громадську організацію “Кожна Тварина”. Разом з однодумцями Тамара популяризує веганство, створює освітні проєкти.
“У нас є безплатний курс “Веган-експрес”, де люди можуть дізнатися більше про те, що таке веганство, чому це потрібно, що відбувається з тваринами, та отримати всі необхідні ресурси для того, щоб змінити своє життя. Цей курс — те, чого нам всім не вистачало на початку шляху. Там є все, щоб людина, яка вирішила перейти на веганство, могла зробити це максимально просто”, — говорить Тамара.
У програмі курсу є огляд індустрій, які використовують тварин, практичні поради, добірки етичної продукції, відповіді на найпоширеніші питання, веган-гід Україною, а також рослинні раціони на день.
Кілька рецептів рослинних страв розповідаємо нижче.
3 рецепти веганських страв
Сирники з тофу
Тофу — це сир із соєвих бобів. Корисний та поживний продукт завдяки високому вмісту білка та інших мікроелементів.
Для того, щоб приготувати з нього сирники, необхідно:
- У блендері змішати тофу, молоко, сік лимона, сіль та спеції. Повинна вийти однорідна паста.
- Далі необхідно додати борошно та добре перемішати. Після цього до суміші ще додаємо дрібно нарізаний перець та кріп.
- Потім розігріваємо пательню, змащуємо її нерафінованим кокосовим маслом та обережно викладаємо “тофники”. Обсмажувати їх потрібно до рум'яної скоринки з обох боків.
Готово! Подавати такі сирники можна зі свіжою зеленню, тушкованими або свіжими овочами та улюбленим соусом.
Салат з квасолею, авокадо та кіноа
Цей салат може стати чудовим веганським обідом. Адже квасоля та кіноа — це джерела білка, а авокадо забезпечить усі необхідні для організму жири.
Для приготування потрібно:
- Попередньо замочити на ніч кіноа. Потім крупу відварити до готовності (близько 15 хвилин). Нарізати помідори чері на четвертинки.
- До кіноа потрібно додати відварену або консервовану червону квасолю.
- Порізати стигле авокадо на кубики, листя салату порвати руками на шматочки. Змішати усі інгредієнти.
Заправляти салат можна лимонним соком, перцем, сіллю та іншими спеціями, які вам смакують. Також можна додати кунжутну олію та дрібно нарізану зелень.
Плов з нутом
Це ситна, смачна та в міру гостра страва.
Покроковий рецепт:
- Якщо у вас сирий нут, попередньо його потрібно промити, замочити на 6-12 годин і зварити до готовності. Для цього нут потрібно поставити на вогонь і довести до кипіння, потім зменшити вогонь на мінімум, зняти з поверхні води піну. Варити так ще 40-50 хвилин. За кілька хвилин до того, як зняти каструлю з вогню, потрібно додати половину чайної ложки солі.
- Цибулю необхідно почистити, дрібно порізати, обсмажити на олії. Моркву нарізати кубиками, додати до підсмаженої цибулі.
- До овочів треба відправити нут, спеції та обсмажити до золотистого кольору.
- Коли нут стане золотого кольору, треба додати промитий рис, добре перемішати, налити води, щоб покривала рис. Варити до готовності.
Подавати такий плов можна із салатом, зеленню та овочами.
Смачного!