Розповідаємо про організацію World Central Kitchen
Щороку 20 жовтня відзначається Міжнародний день кухарів та кулінарів.
Його започаткували у 2004 році з ініціативи асоціації, яка підтримує кулінарні товариства з різних країн.
З нагоди цього свята LVIV.MEDIA поспілкувалося з організацією World Central Kitchen, під егідою якої об’єднались «супергерої кулінарії», які в час війни готують під обстрілами вдень та вночі — аби допомогти тим, хто цього потребує.
Більше про організацію нам розповіла керівниця місії WKC в Україні Юлія Стефанюк.
WKC — це
World Central Kitchen — американська некомерційна організація, яка займається гуманітарною допомогою у сфері харчування. Організація створена у 2010 році шеф-кухарем та філантропом Хосе Андреасом, іспанцем за походженням, який вже багато років працює та має ресторанний бізнес у США.
До 2022 року у WKC працювали з людьми, які постраждали від природних катаклізмів чи надзвичайних явищ — ураганів, землетрусів, пожеж тощо.
«Команда World Central Kitchen з’являється на місцях в перші години або дні, як тільки дозволяє безпекова ситуація — аби почати допомагати людям якомога швидше», — каже Юлія Стефанюк.
Місія в Україні
World Central Kitchen вперше почали працювати в Україні після початку повномасштабного вторгнення росії.
27 лютого команда World Central Kitchen вже була на кордоні з Україною та працювала з українськими біженцями, які їхали в Польщу, Словаччину, Молдову та інші країни.
1 березня World Central Kitchen почала діяти вже на території України. Тут годували переселенців, рятувальників, енергетиків та всіх, хто цього потребував.
Спочатку це були декілька закладів у Львові та Одесі, але згодом мережа пунктів харчової допомоги поширилась на інші міста.
«Починали з двох тисяч порцій на день, а потім досягали до 40 тисяч порцій на день. Людей годували супами, сендвічами, гарячою їжею. Був і досвід адаптації меню для вегетаріанців та веганів. Згодом почали видавати і продуктові набори», — розповідає представниця організації.
Команді World Central Kitchen допомагали працівники місцевих ресторанів, які співпрацювали з міжнародною організацією.
Готували під обстрілами в підвалах
За час війни кухарям WKC довелося чимало попрацювати у прифронтових містах чи в безпосередній близькості до гарячих точок.
Наприклад, у Харківській Північній Салтівці (район, який місяцями постійно обстрілювався росіянами з усіх можливих видів озброєння) та в Чугуївському районі через постійні обстріли кухарі готували на станціях метро та у підвалах, часто і без електроенергії, завдяки дизель-генераторам.
Деякі просто жили на кухнях і готували, не виходили тижнями з приміщень, як, наприклад, у Харкові. Ці люди витривалі і надзвичайно сміливі. На кухні працювати важко, але ці люди віддані тому, що вони роблять
Юлія Стефанюк
Жінка додає, що кулінари намагаються готувати не просто ситні страви, а й смачні і красиві.
«Важливо показати людям, що про них турбуються», — підкреслює Юлія Стефанюк.
Зараз кулінари WKC також працюють ближче до фронту, де в цьому є більша потреба: у Харківській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та частково Дніпропетровській областях.