У народі свято називається Феодот Урожайник або Страж
20 червня християни Східного обряду вшановують священномученика Феодота Анкірського.
LVIV.MEDIA розповідає історію та народні прикмети дня.
Історична довідка
Родом Феодот походив з міста Анкіри, жив у III–IV століттях. Він був щасливий у шлюбі з дружиною тримав невеликий готель. Сам дотримувався християнської віри і звернув до неї багатьох язичників, за що Бог наділив його здатністю зцілювати.
Прийшовши до влади, імператор Діоклетіан влаштував гоніння на християн. Багатьох з них Федот ховав у своєму готелі, надаючи харчування і нічліг. Довідався про це правитель і наказав схопити Федота і піддати страшним мукам. Не зумівши зломити його віри, мучителі відрубали Федоту голову.
Народні обряди та прикмети
У народі святого Федота називали Врожайником. «Святий Федот тепло дає — жито в золото веде». 20 червня люди визначали, яким буде цьогорічний врожай жита. Якщо йшов дощ, значить, добре вродить жито.
Дату ще називали Феодот Страж через існування народного повір’я — казали, що святий у цей день бере серп і йде до водойм, щоб русалок налякати. Наші предки вважали, що в цей день у водоймах вирували русалки. Тому 20 червня боялися підходити до води. Але перед тим, як у воду заходити, обов’язково молилися святому Федоту. Вірили, що його захист не дозволить нечистій силі затягнути людину на глибоке дно. Якщо ж якась смілива русалка і намагалася заманити людину в своє водне царство, то Феодот тут же рубав серпом її довге і густе волосся. Бо саме у волоссі є вся сила русалки.
У наших предків було багато прикмет, пов’язаних із цим днем. Якщо погода тепла, ясна, то врожай буде хороший, зерно велике. Прислуховувались і до лісу: перед грозою він притихає. Слідкували за громом: якщо довго гримить - буде град.
- Якщо увечері біля ставка чи річки занадто голосно, дружно і довго жаби квакають, отже, найближчі дні очікуються погожими.
- Грім 20 червня — провісник затяжної негоди. А якщо з різних сторін його гуркіт чути, то очікується ще й різке похолодання з сильним градом.
- Багато павутини з’явилося за ніч — до теплого і ясного дня.
- Якщо вранці не було роси, то ввечері може піти дощ.