З цього дня ночі стають коротшими.
18 червня православна церква вшановує пам’ять священномученика Дорофія Тирського, єпископа.
LVIV.MEDIA розповідає історію та народні прикмети дня.
Історична довідка
Дорофей Тирський народився у 255 році в Антіохії. Згадки про Святого є у Феофана Сповідника і в зборах історичних відомостей Константинопольської Церкви. Там йдеться про те, що Дорофей у зрілому віці був єпископом у фінікійському місті Тирі.
Коли при імператорі Діоклетіані почалися масові переслідування християн, Дорофей покинув паству і зник у місті Одесі (сучасна Варна). Після того, як Костянтин Великий прийняв Міланський едикт, єпископ повернувся в Тир і півстоліття присвятив служінню.
З приходом до влади Флавія Юліана, більш відомого як Відступник, відновилися гоніння. Дорофей не зміг врятуватися. Єпископа в 107 років піддали мукам і вбили.
Традиції та обряди
Згідно з народним повір’ям, святий Дорофей управляє снами. Якщо наснилося щось тривожне, недобре, треба попросити у святого допомоги. Він обов’язково розгадає, заспокоїть і підкаже, що робити, щоб відвести біду.
У цей день люди уважно спостерігають за напрямком вітру. Північний і північно-західний віщують негоду, південний — благодать, східний — повсюдне загострення різних хвороб. Подувший раптово холодний вітер нажене грозові хмари.
У Дорофєєв день люди збирають сон-траву. Знайти її непросто. Тільки той, хто знає спеціальні замовляння, може сподіватися, що вона дасться йому в руки. Впізнати цю рослину можна, якщо дістати її з холодного струмка при повному місяці. Справжня сон-трава при цьому обов’язково почне ворушитися. Вона навіває сон, і через сновидіння можна довідатися майбутнє. Якщо сниться хлопець або дівчина — на щастя, а якщо потворна стара — до біди.
Прикмети
- Вранці відчувається різкий запах трави — до дощу.
- Багато роси — до великого врожаю.
- Туман стелиться по воді, значить, грибів буде багато.
- У Дорофєєв день пророчі сни сняться.