Народна назва дня «зміїне свято»
У понеділок, 12 червня, віряни вшановують пам’ять преподобного Ісаакія Далматського, ігумена.
LVIV.MEDIA розповідає історію та народні прикмети, пов’язані із цією датою.
Історія
Преподобний Ісаакій, ігумен Далматський, жив в 4 столітті недалеко від міста Константинополя. Він сповідував християнство, багато молився, вів самотній та аскетичний спосіб життя.
У той час римський правитель Флавій Юлій Валент був прихильником аріанської єресі, всіляко її поширював і підтримував однодумців. Християнські храми, в яких проповідували інше, за його наказом закривали, переробляли в стайні або зовсім руйнували. Священнослужителів і парафіян переслідували.
Ісаакій прийшов у місто підтримати своїх братів і сестер, відкрити очі правителю на його помилки. Водночас до міста наближалася армія царя Феодосія, який вже полонив Фракію. Коли військо Валента було готове виступити назустріч ворогу, Ісаакій тричі зупиняв правителя і попереджав, що якщо той не відкриє храми, не уникнути йому поразки і загибелі від вогню. Незабаром до Константинополя долетіла звістка, що переможений Валент втік, був знайдений в сараї і спалений. Так здійснилося передбачення ченця. На його честь новий правитель наказав збудувати монастир, а Ісаакія призначити ігуменом.
Повір’я та традиції дня
Наші предки вважали, що саме в день Ісаакія змії «влаштовують весілля», звідси й назва «зміїне свято».
Вважалося, що у зміїне свято гади стають особливо злими і можуть напасти без всякої причини, тому не можна ходити до лісу, щоб не натрапити на агресивних змій. Не можна вбивати змій та плазунів — існувало повір’я, що зміїні родичі будуть «мститися» тим, хто заподіє їм шкоду, а врятувати від зміїної отрути не зможе жоден лікар і жоден знахар.
За погодою в цей день пророкували, яким буде літо і навіть робили прогнози щодо майбутньої зими.
Голосно дзижчать джмелі — до дощової погоди.
Кричать сови вночі — буде похолодання.
Павуки плетуть багато павутиння — погода раптово зміниться.
Якщо вранці на землі сухо і на траві немає роси — слід чекати сильних злив.
Рясно зацвіла шипшина — значить, зима буде холодною, сніжною і дуже суворою.
Нагадаємо, у християн східного обряду в понеділок, 12 червня, починається Петрівський піст, або Петрівка. Завершується піст 11 липня.