Завершується піст 11 липня
У християн східного обряду в понеділок, 12 червня, починається Петрівський піст, або Петрівка.
Як правильно дотримуватися посту, що дозволяється вірянам та що під забороною розповідає LVIV.MEDIA.
Загалом це не дуже строгий піст і присвячений він двом першоверховним апостолам: Петру і Павлу, пам’ять яких вшановується 12 липня — саме тоді й завершується Петрівка. Тривалість посту в різні роки — різна, адже початок посту починається у понеділок після Неділі Всіх Святих, яка відраховується від дати святкування Пасхи, а завершення посту припадає на один і той самий день.
Історія
Встановлення цього посту належить до перших часів Христової Церкви. Про це згадується в постановах апостольських: «Після П’ятдесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постуйте. Справедливість вимагає і радіти після прийняття дарів від Бога, і постити після полегшення плоті». Початково Петрівський піст був встановлений для тих, хто з якихось причин не міг постити перед Великоднем. Для них піст розпочинався відразу після завершення циклу великодніх святкувань, тобто через тиждень після дня Святої Тройці. Але з плином часу, вже у IV столітті, цього посту стали дотримуватися всі християни і він почав асоціюватися з подвигами святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Історії навернення до віри в обох апостолів були непростими. Тому і вбачають у них образ грішників, що зрозуміли спасительну суть християнства. В апостолі Петрі образ того, хто відвернувся від Господа й покаявся, в апостолі Павлі — образ того, хто спочатку противився проповіді Господній, а потім увірував.
Петрів піст було встановлено на згадку про піст і молитву Петра й Павла, якими святі апостоли готували себе до проповіді в далеких країнах. Його мета — підготовка вірян до Дня Петра і Павла. Самовдосконалення, завдяки відмові від частини продуктів і від речей, які можуть сприяти гріховному стану. За допомогою таких обмежень християни повинні прагнути до духовної та фізичної чистоти. Стриманість, покаяння, молитва і любов до інших допомагають відчути єднання з Богом.
Як правильно харчуватися в Петрів піст
Згідно з легендою, Петро був сином рибалки, а тому в народі вважається покровителем рибалок. З цієї причини віруючим дозволено їсти рибу, але тільки не в середу і п’ятницю. Протягом усього посту забороняється вживати молочні та м’ясні продукти, а також яйця. Під час посту не можна вживати алкоголь.
Календар харчування :
Понеділок — можна вживати будь-які гарячі страви, які готуються без використання олії.
Вівторок — страви з грибів та риби. Дозволено вживати олію.
Середа — суворий день посту. Дозволяється лише сироїдство.
Четвер — можна вживати рибу та морепродукти.
П’ятниця — суворий день посту. Дозволяється лише сироїдство. Багато вірян у цей день їдять лише хліб і п’ють воду.
Субота — страви з риби та грибів. Дозволено вживати олію.
Народні повір’я
Відносно Петрівського посту існує легенда, згідно з якою у давнину не було Петрівки і чоловіки щоденно ласували м’ясом, маслом, сметаною тощо, не знаючи міри. Їхні дружини занепокоєні таким станом, зібрались і порадившись вирішили обмежити своїх чоловіків у скоромній їжі й установили Петрівський піст. При обговоренні вони не зуміли дійти до згоди відносно постійності посту, а тому вирішили призначати його тривалість: від шести тижнів до одного.
«Спасівка від Бога, а Петрівку баби вигадали, щоб сир та масло зібрати», — говорять у народі.
З Петрівкою пов’язаний цілий цикл обрядових пісень, які називаються петрівочки. За традицією дівчата у перший день Петрівки пускають на воду клечальні вінки.
Перший день посту вважають початком косовиці сіна, про що говорить народне прислів’я: «Хто в Петрівку сіна не косить, той узимку в собаки їсти просить».
Вважається, що у день завершення Петрівки, на свято Петра й Павла, на землю падає перший осінній лист і літо повертає на осінь.