Юрій – слов'янська форма імені Георгій, що означає "хлібороб"
6 травня Церква вшановує пам'ять Святого великомученика Юрія або Георгія Побідоносця. У народі цей день ще називають Юріїв. Святий Юрій є покровителем України, воїнів та захисників Вітчизни, головної святині Галичини та Львова — Собору Святого Юра, опікуном «Пласту».
LVIV.MEDIA зібрав відомі факти з життя святого, історію будівництва головної святині Львівщини та народні традиції пов’язані з цим днем.
Історична довідка
Георгій народився у III столітті в Каппадокії (Мала Азія) в сім'ї християн. Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак був страчений за віру в Христа. Мати переїхала із сином у Палестину. Юрій, як і батько, вступив на військову службу. Завдяки своїм здібностям і відвазі, виявленими у боях, Святий Юрій вже в молодості одержав звання полководця. Він став радником, супутником, наближеним імператора Діоклетіана. Проте з початком гонінь на християн все, що мав, роздав бідним і оголосив себе християнином перед правителем. Георгія засудили до найстрашніших тортур і смерті. Одне з найвідоміших див великомученика – вбивство змія, який спустошував землі. На церковних іконах святого зображають юним лицарем на білому коні, який бореться із змієм. Шанування Святого Юрія почалося з V століття, а в Русі-Україні з Х століття.
Особливо багато для утвердження шанування Святого Георгія зробив київський князь Ярослав Мудрий, який прийняв при хрещенні його ім’я. День освячення першого на Русі храму Святого Георгія — 26 листопада 1051 року був відзначений установленням щорічного святкування цієї події. Святий увійшов у народну пам’ять під назвою дня Юрія, або осіннього Георгія. З тих пір на колишній території Київської Русі Георгій стає першим у сонмі православних святих.
Собор Святого Юра у Львові
За розпорядженням князя Лева в 1280 році було зведено дерев’яну церкву Святого Юра. Вона, за свідченнями істориків, була другим будинком у Львові після замку. Однак при штурмі міста у 1340 році, війська короля Речі Посполитої Казимира III знищили церкву. У 18 столітті Храм відновили. У храмі зібрані унікальні християнські реліквії:
- Чудотворна ікона Теребовлянської Божої Матері та Київська ікона Матері Божої.
- Ризи, чаша і дискос Папи Івана-Павла II, передані в дар під час візиту понтифіка в 2001 році до України.
- Копія Туринської плащаниці.
- Хрест з Голгофи.
- Мощі святих Юрія Великомученика, Миколая Чудотворця, Валентина.
Кафедральний собор є головним елементом архітектурного ансамблю Львова. До нього входять палати митрополита, дзвіниця, владичий сад та інші капітальні будівлі. Як і більшість греко-католицьких культових споруд, собор Святого Юра має багате внутрішнє оздоблення і яскравий зовнішній вигляд. Храм був спроєктований у стилі пізнього бароко Бернардом Меретином, який помер в 1759 році, так і не побачивши власного шедевру. Його роботу закінчив Клеменс Фесінґер. У собор веде брама в обрамленні святих православної і католицької церков. Вінчає творіння Юрій-змієборець. Скульптуру створив відомий скульптор Іван Пінзель. Храм розписували художники Лука Долинський, Юрій Радивилівський, Франциск Смуглевич.
Львівські ярмарки «Юрашки»
Від кінця XVII до середини XIX століття на площі перед Собором святого Юра відбувалися знамениті Святоюрські ярмарки, які тривали по кілька тижнів. Спеціально з нагоди Святоюрських ярмарків, львівські господині пекли смачні медові пряники різної форми, які виготовляли з додаванням ванілі, кави, помаранчі та мигдалю. За назвою собору та площі називали їх “Юрашками”. Під час ярмарку вважалося обов’язковою справою купити такого медяника на радість малечі.
Народні прикмети
За народними повір'ями, 6 травня на землю приходить справжня весна. Вважають, що цього дня починає співати соловей і кувати зозуля. Святий Юрій відмикає небо й землю, випускає на волю росу й рослини. Роса в цей день має надзвичайні цілющі властивості: старші люди кажуть, що вона може сліпому зір повернути, дівчині красу подарувати, а якщо зібраною до сходу сонця росою окропити свійську птицю, то вона добре плодитиметься. Одне з найважливіших дійств цього дня — вигін худоби на росу. Радять поганяти свійських тварин свяченою вербою.
- Як дощ на Юр'я, то буде хліб і в дурня.
- Якщо в день святого Юрія сховається в житі ворона, то буде врожайне літо, а як горобцеві по коліна, то буде лиха година.
- Редьку треба сіяти на Юрія - соковита буде.
- Як на Юрія стала буря, то буде мокре літо.
- На Юрія дощ - на худобу легкий рік.
- Як ґава до Юр'я у житі сховається, то буде жито.
- На Юрія мороз - уродиться овес.
- Коли до Юрія закує зозуля на голе дерево, то буде голодне літо, а як на піст, то буде поліття.
- Як хто, вперше почувши зозулю, має гроші в кишені, то матиме гроші цілий рік.
- Після Юрія не можна сіяти маку, гарбузів і кукурудзи, бо пізно і майже нічого не вродить, малий врожай буде.
- Закувала зозуля до Юрія - на поганий врожай.
- Якщо хрущі з'являються у великій кількості, то це ознака доброго врожаю на просо.
- Як є багацько хрущів на дереві, то буде того року гречка і просо, буде врожай.
- Як багато хрущів навесні, то літо буде гарне, не дуже дощове, а може бути і посуха.
- Якщо хрущі з'явилися заскоро, ще у квітні, то травня чекай дощового.
- По кульбабі можна взнати погоду, бо перед похолоданням квіточки в цієї рослини завжди закриваються.