В народі цей день називали Днем Кузьми Городника
1 травня православна церква вшановує пам'ять сповідника святителя Косми Халкідонського.
LVIV.MEDIA розповідає більше про історію та традиції дня.
Життя Святого
Святитель Косма жив у VIII-IX століттях. Народився у столиці Візантійської імперії, місті Константинополі. Ще в молоді роки вирішив присвятити своє життя християнству. Косма покинув суєтний світ, пішов у монастир і став ченцем. Він суворо постив, молився. Згодом Косму призначили єпископом міста Халкідон (Калкедон).
У той час набирає поширення єресь іконоборства. Косма свято охороняв від нападів єриків православне вчення і продовжував поклонятися святим іконам. Навіть за наказом імператора Лева Вірменина відмовився прибрати з храму ікони.
За непослух, єпископа Халкідонського заарештували. Косма твердо переніс катування і залишився непохитним у своїй вірі. Одна з тортур стала для нього останньою. Святий імовірно помер у 816 році.
1 травня іменини святкують: Аксен, Антон, Віктор, Зинон, Іван, Ізот, Кузьма, Фелікс, Юхим.
Народні традиції та прикмети
У народі вірили, що святий Кузьма турбувався про те, щоб селяни не відчували голоду і навіть при житті постійно допомагав нужденним. Саме тому, він захищає посіви від холодів і сухостоїв. Кузьмі 1 травня молилися про багатий врожай.
У цей день сіють моркву і буряк. Якщо вже зацвітала верба або братки, то потрібно ще посадити кріп, петрушку, цибулю і редиску. Для того щоб урожай був багатим, перед посадкою проводять таємний обряд. Приготовлені заздалегідь насіння, на зорі змочують водою з криниці або джерела, а потім в джерело кидають дрібні монети. Щоб захистити посіви та урожай від лихого ока, три дні поспіль вранці, коли ще темно, таємно ходять на річку. Там, з настанням світанку, вимочують насіння у воді.
Велика кількість прикмет 1 травня пов'язана з зозулею. У цей день вона вперше з початку зими починає кувати. Якщо птах подає голос з голого дерева, то будуть заморозки, а якщо з даху будинку, то прийде хвороба в цей будинок. Низькі польоти над селом могли вказувати на майбутню пожежу. І звичайно, скільки разів зозуля вам проспіває «ку-ку», стільки й років проживете.
Існують такі прикмети про погоду в цей день:
- Дощовий день - до хорошого врожаю жита.
- Черемха зацвіла - до потепління.
- Якщо день теплий, то травень буде прохолодним, і навпаки.
- Зозуля довго співає - до потепління.
- Погода різко змінюється – чекай посушливого літа.
- Худоба п'є багато води – до хорошого урожаю влітку.
- Побачив одну зірку на чистому небосхилі – це до удачі.
- Якщо дощ пішов – значить, погода сильно зміниться найближчими днями.
- Якщо ліс зазеленів перед тим, як зозуля починає кувати, варто чекати врожайного року.
- Черемха зазеленіла – час садити ранню картоплю.