На Русі свято було ще відоме під назвою «Лисогон»
27 квітня православні християни вшановують пам'ять святителя Мартина I, Папи римського.
LVIV MEDIA розповідає про життя святителя та прикмети цього дня.
Святий Мартин народився в VII столітті в Умбрійській області на території сучасної Італії. Отримавши церковну освіту, юнак представляв інтереси папи римського в Константинополі. А в 649 році він став папою Мартином I. У ті роки було широко поширене вчення монофелітів, за яким Христу приписувалася тільки одна природа замість двох — божественної і людської.
Прихильниками єретичної течії були в тому числі імператор Констант II. Правитель видав документ, що забороняв згадувати про дві природи в Ісусі. Мартин, відкрито засуджував погляди монофелітів, що викликало гнів імператора. Спочатку Мартина засудили до смертної кари, але пізніше відправили його на заслання на острів в Егейському морі, де він і помер в 655 році.
У четвер, 27 квітня, іменини святкують: Антон, Іван, Мартин, Зіта, Феліція та Роксолана.
Традиції дня
На Русі свято було ще відоме під назвою «Лисогон» за те, що лисиці в цей час покидали свої старі житла і поселялися на новому місці. За мисливським прикметами протягом трьох діб свого переселення тварини бувають глухі і сліпі, тому починався сезон полювання на лисиць.
У день святого Мартина бережно ставились до ворон. Птицю намагалися задобрити, щоб зробити її захисником господарства. Для цього варили кашу, викладали її на сковороду, яку виносили в поле і перевертали — начищене до блиску дно повинно було привабити ворона. Коли помічали, що він зацікавився, сковороду прибирали і залишали частування.
Народні прикмети
- Легкі хмари випереджають великі маси хмар – до дощу або вітру.
- Круглі хмари "розпливаються" – до сухої та ясної погоди.
- Заквакали жаби – до дощу.
- Атмосферний тиск довго не змінюється – погода зміниться нескоро.
- Зозуля закувала – пора в ліс по гриби.