У Прощену неділю заведено відпускати всі образи та просити вибачення у рідних, друзів та знайомих
У 2023 році Прощена неділя припадає на 26 лютого. Саме тоді завершується «млинцевий тиждень» Масляної. У Прощену неділю заведено відпускати всі образи та просити вибачення у рідних, друзів та знайомих.
Традиції
Цього дня люди просять вибачення один у одного за всі образи, викликані протягом року. Колись ченці вважали, що такий обряд очищає душу та совість. Якщо є потреба, то в Прощену неділю можна висповідатися.
Увечері влаштовували прощення між рідними: родичі збиралися і йшли в гості до найстаршого в родині. Там один одному кланялися, обнімалися і просили вибачення за всі гріхи. Вдома просили прощення одне в одного перед сном: спочатку один перед одним кланялися дорослі, потім у них просили прощення діти, а потім приходили слуги і працівники. Також існує звичай відвідувати могили померлих родичів, щоби і в них просити вибачення.
На прощену неділю заведено їсти вареники. За народною приказкою, на прощену неділю «і бусурмени вареники їдять!». У Прощену неділю всю приготовану на свято їжу намагалися доїсти або роздати бідним.
Заборони
- Забороняється лаятись, поганословити, підвищувати голос, ображати когось і самому ображатися.
- Не можна відмовляти у допомозі ближньому.
- Під забороною вживання алкоголю та гучні вечірки.
- Також варто відмовитися від прання, шиття, збирання.
Як правильно просити прощення
Прощення потрібно просити спочатку у найближчих, причому спочатку перепрошувати повинні старші перед молодшими. Щобільше, бажано просити вибачення за конкретні вчинки — вираз «вибач за все» не підходить.
Коли у Вас просять вибачення цього дня, на це прохання заведено відповідати: «Бог простить, і я прощаю». Якщо ж ви не готові пробачити людині, то краще так і сказати: «Я поки не можу пробачити тобі, але я щиро бажаю, щоб Бог тебе пробачив».