Андрій Первозванний був першим апостолом з дванадцяти, учнем Ісуса Христа
Щороку 13 грудня віряни вшановують пам’ять апостола Андрія Первозванного. Він був першим апостолом з дванадцяти, учнем Ісуса Христа. В народі Андрія Первозванного ще називають Калита. Його вважають покровителем професій, які пов’язані з морем.
Андрій був свідком Божих служінь, а також розп’яття Ісуса та Його воскресіння.
Історія
За євангельським переказом, Андрій, родом з Віфсаїди (Галілея), був найближчим учнем пророка Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса Христа. Святий Іоанн сам направив майбутніх апостолів Андрія Первозванного та Іоанна Богослова до Ісуса, вказавши, що він є Агнець Божий.
Андрій першим з апостолів пішов за Христом, а потім привів до нього свого брата Петра. Тому апостола Андрія і називають Первозванним.
Після зішестя Святого Духа на апостолів святий Андрій вирушив проповідувати в східні країни. Пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, узбережжя Чорного моря, Крим, Причорномор’я і по Дніпру піднявся до того місця, де тепер розташований Київ.
Молитви
Первозванний Апостоле Господа і Спаса нашого, верховний Будівничий Церкви Христової — всехвальний Андрію!
Заклик Христа іти за Ним Ти сприйняв з гарячістю й покинув свої сіті — все майно своє — та за Христом пішов навіки. Прославляємо і величаємо Апостольські труди Твої; зворушливо згадуємо Благословенний Твій прихід до нас та чесні страждання, які за Христа перетерпів; в розчуленні цілуємо Ікону твою; шануємо святу пам’ять Твою і непохитно віруємо, що Господь Бог є живий, жива також і душа твоя.
З Ним, Господом, Ти перебуваєш на Небесах і не перестаєш любити нас любов’ю, якою полюбив раніше, коли Духом Святим передбачив наше навернення до Христа Спасителя. Люблячи ж і тепер, підносиш свої молитви до Господа про потреби всіх нас — недостойних твоїх нащадків.
Святий Апостоле Андрію! Так ми віруємо і повсякчас ісповідуємо, та з цією вірою Благаємо Господа Бога Спасителя Нашого Ісуса Христа, щоб твоїми молитвами він обдарував нас усім потрібним для спасіння й життя вічного.
Благай же, Андрію, Господа, щоб і кожний із нас нині шукав не земних вигод, але турбувався про ближніх своїх і скерував до Небесного, вічного.
Святий Апостоле Андрію! Маючи тебе за свого Опікуна й Молитовника, тішимо себе надією, що молитви твої завжди допомагатимуть нам перед Господом, Спасителем нашим Ісусом Христом, Якому належить слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Духом навіки вічні. Амінь.
- Дата публікації
Традиції
У цей день віряни ходять до церкви на Богослужіння.
Незаміжні дівчата читають молитви та просять про хорошого чоловіка й щасливе сімейне життя. У ніч на 13 грудня було прийнято ворожити на судженого-рядженого: часто дівчата збиралися й гадали на кохання, гарну долю, успіх у житті.
Дівчата випікали коржі, які мали назву «калити».
В цей день хлопчиків-підлітків брали в кампанію хлопців, а використовували для цього ритуальний хліб — калиту, який пекли виключно дівчата напередодні свята або рано вранці. Калита дозволяла хлопцям показати свою міць, силу і характер. Вона була дуже смачною, на меду, з родзинками, горіхами і маком. Випікали її досить твердою, щоб важко було кусати. Калиту підвішували на червоній стрічці або червоному жіночому поясі посеред кімнати. Завдання парубка — відкусити шматочок калити. Той, хто на Андрія покуштував ритуального хліба, тепер міг брати участь в вечорницях, ходити на побачення, виконувати чоловічу роботу, свататися і одружитися.
Заборони
- Не можна займатися рукоділлям, шити і в'язати.
- Не можна сваритися, кричати і затівати конфлікти.
- Не можна фізично важко працювати.
- Не можна пити алкоголь на гуляннях.
- Не варто проводити магічні ритуали.