Різдвяний штолен – це один із найпопулярніших видів дріжджової випічки у Німеччині.
Історія штолену бере свій початок у Німеччині понад 600 років тому. Вперше ця особлива випічка з’явилася в місті Дрезден у XV столітті, і спершу вона була зовсім іншою, ніж зараз. Справа в тому, що в той час штолен готували лише з борошна, води, вівсяної олії та дріжджів, адже за релігійними канонами, під час різдвяного посту було заборонено використовувати масло та молоко. Через це штолен виходив дуже прісним і мав мало спільного з сучасною ароматною версією.
Але сучасний штолен – це вже не просто різдвяна випічка, а справжній символ свята, який дарує відчуття затишку і тепла. Ця німецька страва завжди має довгасту форму і покрита щедрим шаром цукрової пудри, що символізує немовля Христа, загорнутого в пелюшки. І сьогодні класичний штолен містить безліч прянощів, цукатів, сухофруктів і горіхів, які у поєднанні створюють багатий та насичений смак. Для тих, хто хоче приготувати справжній святковий штолен вдома, ми зібрали ділимося рецептами, що дозволять вам відчути аромат і смак справжнього Різдва.
Класичний різдвяний штолен
Інгредієнти для опари:
- молоко – 200 г;
- свіжі пресовані дріжджі – 35-40 г (можна використовувати сухі, 10-15 г);
- цукор – 15 г;
- борошно – 100 г.
Інгредієнти для тіста:
- опара;
- яйця – 2 шт;
- вершкове масло – 200 г;
- цукор – 85 г;
- сіль – дрібка;
- мелена кориця – 1 ч.л.;
- мускатний горіх мелений – 0,5 ч.л.;
- апельсин – 1 шт (використовувати лише цедру);
- ванільний екстракт – 1 ч.л.;
- борошно – 600 г.
Інгредієнти для начинки:
- цукати та сухофрукти – 300 г;
- вода – 50 г;
- ром – 50 г;
- горіхи – 250 г.
Інгредієнти для прикрашання:
- вершкове масло – 40 г;
- цукрова пудра – 30 г.
Спосіб приготування
- Спершу зробіть суміш з рому та води і замочіть у ній сухофрукти. Для опари налийте молоко в миску, додайте дріжджі, цукор і борошно, ретельно все перемішайте. Опару накрийте харчовою плівкою або кришкою та залиште приблизно на півгодини. За цей час вона має добре піднятися та стати пухкою.
- Коли опара буде готова, додайте до неї всі інгредієнти для тіста. Важливо: вершкове масло має бути кімнатної температури. Замісіть тісто і перекладіть його в іншу миску, змащену олією. Накрийте тісто харчовою плівкою і поставте у тепле місце на 1 годину.
- Замочені сухофрукти зцідіть через сито, щоб стекла зайва рідина. Ще раз вимісіть тісто, яке мало піднятися, додайте до нього горіхи та сухофрукти й ретельно перемішайте.
- Цього тіста вистачить для приготування 2 штоленів. Тісто розділіть на 2 рівні частини, кожну розкачайте в коло і складіть навпіл.
- Покладіть тісто на деко, застелене пергаментом, накрийте плівкою і залиште ще на 1 годину.
- Розігрійте духовку до 170 градусів і випікайте протягом 1 години. Готовність перевірте дерев'яною шпажкою. Після випікання ще гарячі штолени змастіть розтопленим вершковим маслом і щедро посипте цукровою пудрою.
- Випічку повністю охолодіть, складіть у контейнер та зберігайте у холодильнику, де вона дозріватиме протягом 3-х тижнів.
Ви можете їсти штолен одразу після випікання, але найкраще скуштувати його після повного дозрівання, коли його смак буде справді неймовірним.
Сирний штолен
Інгредієнти для тіста:
- борошно – 500 г;
- сир – 250 г;
- вершкове масло – 200 г;
- цукор – 150 г;
- яйця – 2 шт;
- лимон – 1 шт;
- горіхи – 100 г;
- розпушувач – 18 г;
- дрібка солі.
Інгредієнти для начинки:
- сухофрукти – 300 г;
- коньяк, бренді або ром – 100 г.
Інгредієнти для прикрашання:
- вершкове масло – 50 г;
- цукрова пудра – 30 г.
Спосіб приготування
- Сухофрукти залийте алкоголем (виберіть той, який вам найбільше подобається) і прогрійте в мікрохвильовці близько 3 хвилин. Потім суміш залиште для охолодження.
- У миску просійте борошно, сіль і розпушувач. Подрібніть горіхи і додайте до борошна.
- Натріть цедру лимона на дрібній тертці, вичавіть сік і перемішайте з цедрою. Вершкове масло кімнатної температури розітріть з цукром і збийте міксером до м’якого, ніжного та пишного крему.
- До крему вбийте яйця, не перестаючи збивати, потім додайте сир і збийте до однорідної консистенції. Додайте лимонний сік і цедру, перемішайте. Додайте сухі інгредієнти і вимісіть тісто.
- Присипте стіл борошном, викладіть тісто, розплющте його і додайте сухофрукти. Замісіть їх у тісто, сформувавши кулю.
- Розділіть тісто на 2 рівні частини, розкачайте і складіть на деко так, щоб одна половина була складена на іншу, а кінець нижньої був трохи більшим.
- Випікайте штолени при температурі 170 градусів протягом 70 хвилин. Після випікання ще гарячі штолени змастіть розтопленим маслом і посипте цукровою пудрою. Як і в попередньому рецепті, штолени слід витримати у холодильнику 2-3 тижні.
Отже, якщо ви хочете приготувати традиційну різдвяну випічку, пам’ятайте, що їй потрібен час на дозрівання. Сподіваємося, ці рецепти допоможуть вам відчути аромат німецького Різдва.