Кутя — це традиційна страва, яку готують на Святий Вечір та Різдво
Кутя — це страва, яка обов’язково повинна бути на столі серед інших 12 страв на Святий Вечір та Різдво. За традицією, під час вечері 6 січня її куштують першою. LVIV.MEDIA підготувало три рецепти куті, оскільки варіантів цієї страви є безліч, і кожен з них по-різному особливий та смачний.
Кутя з пшениці
Інгредієнти: 1 склянка пшениці, 4 склянки води, 50 грамів масла, 2-3 столові ложки меду, 2 столові ложки маку, жменя волоських горіхів, 100 грамів кураги, жменя родзинок.
На ніч пшеницю слід залити водою. Зранку її потрібно злити й знову залити крупу чотирма склянками води. Після цього можна ставити варитися. Через годину пшениця буде готова. До готової крупи потрібно додати масло та нарізані горіхи з сухофрукти, родзинки нарізати не потрібно. Також слід додати мак, мед і гарно вимішати усе разом.
Кутя на узварі з карамелізованими яблуками й горіхами
Інгредієнти: 300 грамів перловки або пшениці, 200 грамів маку, 100 грамів сушених яблук, 2-3 столові ложки цукру, цедра половини лимона, 100 грамів подрібнених волоських горіхів, 100 грамів сушеної журавлини, 100 грамів родзинок.
Для приготування мак треба запарити й перетерти. Родзинки й журавлину також варто запарити. Водночас з сушених яблук потрібно зварити узвар.
Потім на цьому узварі необхідно зварити обрану крупу та дати їй охолонути. Разом з тим яблука з узвару треба покласти на сковорідку і ледь підсмажити на маслі. Після того, як яблука підсушаться, до них варто додати цукор та горіхи. Усе разом слід карамелізувати, тримаючи на середньому вогні, постійно перемішуючи.
Далі у розтертий мак потрібно додати цукор, лимонну цедру, журавлину, родзинки, кашу та перемішати. Якщо кутя буде надто густа, її можна розбавити узваром. Поверх готової куті слід викласти карамелізовані яблука з горіхами.⠀
Кутя з перловки
Інгредієнти: 1 склянка перлової крупи, 1 неповна склянка маку, пів склянки почищених волоських горіхів, пів склянки родзинок, мед і цукор до смаку.
Перлову крупу треба промити, залити водою у співвідношенні 1 частина крупи до 3 частин води, додати дрібку солі та варити на повільному вогні до готовності. Готову круту треба охолодити.
Водночас мак треба запарити та перетерти. Потім до нього необхідно додати горіхи, родзинки, мед і цукор до смаку. Усе разом слід перемішати, а за потреби розбавити кип’яченою водою чи узваром.
Нагадаємо, традиційно до святкової вечері слід готувати 12 пісних страв, однак чіткого їх переліку немає. Обов’язковими, зазвичай, вважають лише кутю, узвар, борщ, вареники та пампухи. LVIV.MEDIA натомість підготувало рецепти усіх 12 страв, які можуть опинитися на святковому столі у Святвечір.