Розповідаємо, що може змінитися, якщо законопроєкт приймуть
У Верховній Раді презентували новий законопроєкт, який присвятили стимулюванню розвитку книговидання і книгорозповсюдження. Метою законопроєкту є сприяння розвитку українського книжкового ринку.
Що може змінитися, якщо законопроєкт приймуть
Законопроєкт передбачає, що мережа книгарень, накладів та асортименту книг зросте. Передбачені механізми законопроєкту допоможуть зменшити руйнівний вплив держави-агресора на український книжковий ринок.
Цим законопроєктом пропонують внести зміни до законів "Про видавничу справу" і "Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні" та запровадити надання державної субсидії для відшкодування витрат на оренду магазину для торгівлі книгами.
Суб’єкти видавничої справи, які продаватимуть книги українською мовою та/або мовами ЄС і мовами корінних народів України з використанням реєстратора розрахункових операцій у книгарнях, отримають гарантоване право на державну субсидію для відшкодування витрат на оренду приміщення.
Сума субсидії не може перевищувати вартість оренди, а також не може бути більшою за 20% суми доходу, отриманого з продажу книг у відповідній книгарні. Законопроєкт також встановлює обмеження площі і вартості квадратного метра оренди з градацією відповідно до чисельності населення громади, у якій розташована книгарня. Субсидію надаватимуть щоквартально, починаючи з першого кварталу 2023 року на книгарні.
Також законопроєктом пропонується надати громадянам України сертифікат на придбання книг. Такий документ отримують ті, хто досяг 14 років та надав свідоцтво про народження або паспорт України. Сертифікат можна буде використовувати виключно для придбання книжкових видань державною мовою. Його видача розпочнеться з 1 січня 2023 року.
Яка ситуація з книговидавництвом в Україні зараз
Зараз в Україні існує близько 200 книгарень. Якщо німець купує в середньому 5,5 книги на рік, поляк – 2,5 книги, то в Україні цей показник становив лише 0,57 книги до початку пандемії коронавірусу, після чого ще більше впав. За даними Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів у 2020 році в Україні видано на 23 % менше назв з на 34 % меншим сумарним накладом, ніж у 2019. Припинили діяльність 343 видавництва і 48 книгарень.
При цьому, 2/3 книг, що продаються на цьому ринку – книги російською мовою. Більшість з них завезена з Росії або надрукована в Україні підприємствами, що співпрацюють з російськими видавництвами.
Ухвалення законопроєкту дасть потужний поштовх зростанню українського книжкового ринку. Число книгарень за 5 років зросте щонайменше в 4-5 разів – до 800-1000, при цьому мережа книгарень пошириться й на невеликі містечка, покривши всю Україну. Обсяг українського книжкового ринку зросте приблизно втричі, асортимент – удвічі.
Нагадаємо, що нещодавно Lviv.Media зробило підбірку книжок, які варто почитати восени.