Росіяни хочуть відвернути увагу від власної агресії
Останнім часом російські пропагандисти поширюють наратив про те, що Польща може анексувати території на Заході України. Згадують зокрема й історичну прив'язаність Львова до польських держав декількох епох.
Lviv.Media поспілкувалося на цю тему із політологом-україністом Щецинського університету Мацєєм Пєчиньскі.
Він підкреслює, що з 1991 року Польща жодного разу не висувала Україні ніяких територіальних претензій. Більше того, Польща завжди виступала за територіальну цілісність України, а після 2014 року була однією з тих країн, які наполягали на тому, анексія — порушення міжнародного права, а Крим — Україна.
"Про те, що Польща хоче змінити свої кордони, захопити Львів тощо — говорять тільки на російському пропагандистському телебаченні. У Польщі цієї теми взагалі не існує. Немає такого варіанту захоплення Львова чи будь-якого іншого населеного пункту чи території України. Суто теоретично вступ польських військ на територію України можливий лише за умови якихось домовленостей з Україною і НАТО, якби українці самі запросили їх як миротворці. І лише задля допомоги Україні. Зараз думати про анексію Львова без сенсу", — пояснює фахівець.
Мацєй Пєчинські називає кілька аргументів, чому ця ідея зараз неможлива:
- Польща зацікавлена захищати принцип територіальної цілісності. Адже якби в Європі знову взялися за коригування кордонів, Польщі є що втрачати.
- Якщо росія починаючи з 2014 року ще могла розраховувати на якусь маленьку частину проросійських людей на Сході чи Півдні України, то на що може розраховувати Польща у Львові, де поляків дуже мало?
- У Львові живуть в переважній більшості українці, поляків майже немає. Тут була лиш частина польської історії, але поляки вміють розділяти минуле і сьогодення;
- Росія неодноразово пропонувала Польщі розділити Україну, але ні разу не було ніякої політичної групи, яка би схвально на це відгукнулася.
"Можливо, у нас є маленька частина поляків, які у зручному випадку хотіли би повернення "східних кресів" у склад Польщі, це праворадикальні та дуже вузькі кола. Але ніхто про це не говорить публічно, це неможливо записати у свою політичну програму тощо. Це не кажуть відкрито, і таких людей є дуже мало, вони не можуть виявити якийсь значний вплив", — підкреслює Мацєй Пєчинські.
У Польщі зараз домінують проукраїнські та антиросійські настрої, підтримка України та українців зараз непохитна.
За словами експерта, натомість росія говорить, що Польща хоче захоплювати українські землі з двох причин: по-перше, аби відвернути увагу від власної агресії, а по-друге, вони судять інших по собі. Вони думають, що інші держави такі ж агресивні, як і вони. Але це не так.
"Польща не хоче будувати імперію на Сході Європи. Ми зацікавлені лише у союзі рівноправних вільних держав для захисту перед російським імперіалізмом", — підсумовує політолог.
Повне інтерв'ю із польським політологом читайте на Lviv.Media уже невдовзі.