Україна поки не може впливати на внутрішньополітичну ситуацію в Ірані
Експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілля Куса назвав сценарії, при яких Іран припиняє співпрацю з Росією в військово-технічній сфері.
Про це він розповів в інтерв’ю YouTube-каналу LVIV.MEDIA.
По-перше, експерт каже про повну дезінтеграцію країни в результаті великої війни, але вона зараз малоймовірна, тим більше враховуючи нормалізацію відносин Ірану з сусідами.
Друге, це дестабілізація Ірану в результаті дуже сильного внутрішнього конфлікту всередині, але ми на прикладі протестів можна було побачити, що такого конфлікту поки що не передбачується, навіть якщо буде новий спалах внутрішніх претензій, внутрішніх конфліктів між центром і периферією, які вже були не один раз і не лише минулого року.
Третє, або якщо Іран домовиться з країнами Заходу, наприклад, щодо ядерної програми і інших питань, і в цьому пакеті буде зобов’язання Ірану не постачати Росії більше зброю, це теж можливий варіант, хоча зараз, знову ж таки, переговори, на жаль, зайшли в глухий кут і вони заморожені.
«І є ще сценарій, якщо в Ірані… Треба розуміти, що в Ірані чимало елітних груп, які керують країною, вони між собою конкурують, тобто це достатньо конкурентна політична система. Якщо в Ірані в результаті внутрішньо-політичної боротьби переможуть саме ті еліти, які виступають проти подальшого зближення з Росією», — зазначив Ілля Куса.
За його словами, такі там є, зокрема там представники так званого ліберального реформістського табору. Йдеться про представників колишньої адміністрації президента Хассана Рухані, тобто лібералів та реформістів, які налаштовані на співпрацю з Заходом, на реінтеграцію Ірану в світову систему, в західні ринки тощо.
«Вони там не повністю прозахідні, некоректно так казати. Там нема прозахідних політиків, але вони займають м’якішу позицію щодо Росії, для них Росія більш токсична. Тоді як окремі групи силовиків, вони якраз, я думаю, просунули це рішення про постачання безпілотників.
І я думаю, зараз вони лобіюють питання про те, щоб постачати Росії балістичні ракети. Хоча поки що, ми бачимо, це питання на паузі, фінального рішення не ухвалили», — додає експерт.
На його думку, Україна, на жаль, не може впливати на цю внутрішню політичну боротьбу в Ірані, адже відносини між країнами не розвивалися, якихось зв’язків, щоб ми там самі якось могли брати участь, немає.
Але можна спробувати діяти через регіональних партнерів, через країни Близького Сходу, ті країни, які мають вплив на Іран, але це все вимагає часу, великих ресурсів і дуже складної гри на тих напрямках, на яких ми довго не грали.
«Це країни ж не західні, не Південна Азія, такий достатньо складний регіон, я думаю, що на це потрібен час. Враховуючи, судячи з історії про санкції на 50 років, наскільки я розумію з цього, ми посилаємо сигнал, що тут ми нічого змінювати не маємо наміру», — підсумував Ілля Куса.
Дивіться повне інтерв’ю на каналі LVIV.MEDIA.