Депутати Львівської обласної ради після понад семигодинного обговорення звільнили з посади голови представницю партії «Європейська солідарність» Ірину Гримак.
Депутати Львівської обласної ради після понад семигодинного обговорення звільнили Ірину Гримак, представницю партії «Європейська солідарність», з посади голови.
У грудні 2020-го Ірина Ярославівна після свого обрання зробила заяву, яку деякі сприйняли за погрозу: «Я вас запевняю, за п’ять років ви Львівщину не впізнаєте — у її процвітанні, добробуті, стабільності, у її просто такій суспільній теплоті».
Однак, за два роки уже не впізнали Львівську обласну раду…
LVIV.MEDIA відвідало засідання і почуло тонни критики в бік Ірини Гримак, яка прожила, напевно, найскладніший день у своїй політичній кар’єрі.
Депутатський корпус накинувся на неї не просто з різкою критикою, а швидше з обуренням і докорами через втрату обласною радою ініціативності, суб’єктності та впливовості у вирішення проблем регіону. Тих, хто встав на захист Гримак можна було порахувати на пальцях однієї руки. Їй дісталось навіть від однопартійця Олександра Ганущина.
- Дата публікації
Ірина Гримак з’явилася перед депутатами помітно схвильованою і знервованою, адже закиди в її бік лунали останній рік постійно. Утім, львівській політикині вдавалось втриматися у своєму кріслі.
Можливо, так мало статися і цього разу, але у пані Ірини був звіт про виконану роботу. Часом здавалось, що йдеться про звіт голови Львівської обласної військової адміністрації, а не «модератора» обласних депутатів. У документі було і про ремонти, і про освіту, і про гуманітарну політику і допомогу (щоправда, до головного штабу гумдопомоги в області вона так і не доїхала), і допомогу армії і багато іншого.
Згодом стане зрозуміло, що депутатський корпус звітом невдоволений і буде закидати те, що голова облради звітувала не зовсім про свою роботу.
Свободівець Едуард Леонов, який воює на херсонському напрямку, був обурений тим, що задля виправдання своїх помилок Гримак намагалася створити враження, що обласна рада позбавлена повноважень, які забрала на себе військова адміністрація. Він також наголосив, що її мандат недарма є саме «представницьким».
«Насправді наші повноваження — представляти інтереси львівської громади», — сказав політик.
Далі за запитання до Ірини Гримак взявся її однопартієць Олександр Ганущин, який уже працював головою обласної ради.
Ганущин запитав, чому Гримак не скликала позачергове засідання 24 лютого 2022-го, коли почалось вторгнення РФ. На це Гримак відповіла, що позиція облради була визначена за кілька днів до повномасштабної війни на своєму засіданні.
«24 лютого о 9 ранку було зібрано всіх керівників фракції на відповідне зібрання стосовно тих подій, які відбуваються і спільною позицією, яка була озвучена за результатами нашої зустрічі, ми пригадуємо, що сесія була рівно за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення. Всі позиції, які ОР на цей час мала і розуміла, які виклики перед нами стоять, висловила у тих чи інших прийнятих зверненнях. І дали ми розуміли, що ми депутати повинні бути присутні в тих штабах гуманітарних, волонтерських, які були розгорнуті по всій території області для того, щоб максимально забезпечувати життєдіяльність нашого регіону», — відповіла Гримак.
«У тому, що ЛОР пасе задніх, втрачає ініціативу, яку раніше мала як орган обласного самоврядування обласного рівня, втратила бюджетні повноваження, на вашу думку, хто найбільш винний», — продовжив він.
Ірина Гримак вважає, що винною у цьому є Росія: «Ворог, який називається РФ».
Заступник міського голови Львова Любомир Зубач, говорячи про те, як обласна рада допомогла державі під час війни, заявив, що у представницькому органі «стагнація і деградація». «Чому так склалось? Для себе бачу дві відповіді. Це принципи і цінності, що були закладені при формуванні теперішнього керівництва обласної ради. Коли таємне голосування зробили відкритим і малювали хрестики-нолики. Коли непропорційно і несправедливо поділили комісії. Коли поділили комісії і позбавили великі фракції брати участь в роботі. По-друге, це катастрофічний менеджмент. Коли я чую звіт і що досягненням обласної ради є функціонування львівського аеропорту. Друзі, камон. Хто це готував», — обурився під час свого виступу Зубач.
Наталія Галецька від фракції «Голос» назвала звіт твором на тему «Як жила Львівщина останні два роки». Також вона дуже лаконічно охарактеризувала міжнародний напрямок співпраці голови Львівської облради: «Формально ніби щось здійснювалося. По суті було зроблено мало».
Основна підтримка діяльності Гримак лунала від «Європейської солідарності». Святослав Шеремет намагався переконати незадоволених депутатів у тому, що робота не складалася через обставини, відсутність повноважень в облради, складну ситуацію у країні й, власне, через самих депутатів.
«Сьогодні всі не задоволені 2022-2023 роком. Така ситуація, що обласну раду всупереч Конституції України, всупереч законам України постановою Кабінету міністрів позбавили повноважень, але, друзі, давайте пригадаємо. Ми з вами обговорювали цю ситуацію і скільки разів я казав, що давайте проголосуємо? Є проекти, які стосувалися національної пам’яті, зарплати людей. Я з багатьма людьми в залі говорив. Всі казали, що це юридично неправильно, а що буде і, в першу чергу, що скажуть юристи?», — сказав він.
Він переконаний, що не можна звинувачувати одну людину, а «тим більше жінку» у всіх помилках під час роботи.
Загалом на момент голосування щодо дострокового припинення повноважень голови облради Ірини Гримак було 80 депутатів. Бюлетені отримали 49 обранців. 48 проголосували за відставку, один — проти. Фракція «ЄС» не голосувала, тому що відставка — «черговий доказ, що навіть війна не змусила українських політиків припинити боротьбу за владу та зосередитись на перемозі».
У своєму виступі вже після відставки Гримак подякувала за роботу та за підтримку депутатам і мешканцям області.
Своєю чергою, голова Львівської ОВА Максим Козицький у своєму телеграмі написав: «Дякую за роботу голові Львівської обласної ради Ірині Гримак — і в час пандемії коронавірусу, і в час повномасштабної війни. Багато чого вдалось реалізувати спільними зусиллями для громади Львівщини! Вірю, що вам багато чого ще вдасться у майбутньому».
Заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод у своєму Фуйсбуці написав: “Вірю, що їй вдасться знайти себе, свою улюблену справу та досягнути високих результатів. Щиро цього бажаю!»
Хто стане новим головою обласної ради після Гримак — залишається відкритим.