Дипломати Польщі та Литви припускають, що боротьба з голодом в Африці є лише приводом для послаблення санкцій
Переговори про санкції проти Білорусі зайшли в глухий кут. Португалія хоче послабити санкції на добрива з Білорусі в ім'я принципів ООН щодо боротьби з голодом в Африці. Польща і Литва із цим не згодні.
Про це пише RMF FM24.
Португалія стверджує, що необхідно зробити виняток і забезпечити транзит добрив до африканських країн, яким загрожує голод.
На думку дипломатів Польщі та Литви, така позиція фактично означає виключення зі списку санкцій конкретних олігархів, які займаються торгівлею добривами.
«Це означає, що заморожені рахунки конкретних компаній чи осіб будуть розблоковані», — каже один із дипломатів.
Литовський дипломат зазначає, що тепер настав час рухатися вперед з новими пакетами санкцій, а не навпаки.
Дипломати Польщі та Литви припускають, що боротьба з голодом в Африці є лише приводом для послаблення санкцій.
Португалію підтримують Бельгія, Франція, Іспанія та Нідерланди, які хотіли такого послаблення санкцій ще при ухваленні 9-го пакету проти Росії.
Через тиск з боку цієї групи дев'ятий пакет санкцій ЄС містив пункт, що дозволяє за певних умов розморозити активи російських компаній, щоб дозволити постачання російських добрив і пшениці в Африку.
У випадку з Білоруссю може бути подібне. Найбільше проти такого рішення виступає Литва, де проблема транзиту санкційних продуктів набула важливого значення у внутрішній політиці країни.
Додаткові санкції проти Росії в лютому
«До 24 лютого, через рік після початку вторгнення, ми маємо намір запровадити десятий пакет санкцій проти Росії», — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Києві на пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським.
Глава Єврокомісії зазначила, що нині чинні санкції завдають серйозної шкоди російській економіці.
«Здешевлення російської нафти коштувало Москві близько 160 мільйонів євро на день», — підкреслила вона.
Фон дер Ляєн наголосила, що Росія буде змушена заплатити за шкоду, яку вона завдала Україні.
«Російські гроші будуть використані на благо України. Зараз ми думаємо, як це зробити», — сказала вона.
Нагадаємо, Рада ЄС ухвалила рішення продовжити на шість місяців, до 31 липня 2023 року, економічні санкції проти Росії. Ці санкції вперше були запроваджені у 2014 році у відповідь на дії Росії, що дестабілізували ситуацію в Україні. Вони були значно розширені з лютого 2022 року у зв’язку з неспровокованою та невиправданою військовою агресією Росії проти України.