Національне антикорупційне бюро повідомило про підозру вже колишньому голові Національного банку Кирилу Шевченку. Справа стосується періоду, коли він очолював «Укргазбанк».
Про це НАБУ повідомило 6 жовтня.
Так, протягом 2014-2019 років у рамках схеми незаконно вивели з «Укргазбанку» 206 мільйонів гривень. До схеми причетні пʼятеро людей.
НАБУ пише, що не знає, де перебуває Шевченко, тому його підозру залишили за місцем роботи, а саме — Національному банку України. Через такі самі обставини у такому ж порядку повідомили про підозру й одному із заступників «Укргазбанку» та заступнику директора департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами цієї держустанови.
Слідство встановило, що посадовці «Укргазбанку» у листопаді 2014 році запровадили схему виведення коштів із держбанку. Вони нібито сплачували «посередникам» за залучення грошей великого бізнесу та державних установ. Насправді ж посередництво відбувалося лише на папері: клієнти розміщували кошти в державному «Укргазбанку» на депозити за власною ініціативою. Натомість «Укргазбанк» сплачував псевдопосередникам за послуги, які ті ніколи не надавали, та про яких більшість клієнтів банку навіть не знала.
Псевдопосередниками ж виявилися фізичні особи-підприємці, самозайняті та юридичні особи. Більшість із них зареєстрували виключно для участі у схемі: після отримання коштів вони припиняли свою діяльність. За час роботи схеми «Укргазбанк» зробив понад тисячу перерахувань на адресу 52 псевдопосередників, витративши понад 206 млн гривень.
Організатором схеми НАБУ та САП вважають першого заступника голови правління «Укргазбанку», який невдовзі його очолив за рішенням уряду.
Підозри НАБУ та САП ґрунтуються на низці експертиз, допитів свідків, обушків, тимчасових доступів, інформації, отриманої від клієнтів банку, оглядах комп’ютерної техніки та мобільних телефонів із детальним листуванням між учасниками щодо вказаної схеми, вилучених документів.
Наразі НАБУ та САП встановлюють інших учасників корупційної схеми.
Нагадаємо, комітет ВРУ з питань фінансів схвалив постанову щодо звільнення Кирила Шевченка з посади голови НБУ. За звільнення Шевченка проголосували 18 членів комітету ВРУ, утримався — один.