Зростання цін на продукти харчування спричинили інфляція, руйнування логістичних ланцюгів та висока вартість пального
Від 24 лютого ціни на продукти харчування в Україні зросли на 20-30%.
Про це заявив заступник голови Всеукраїнської агарної ради (ВАР) Денис Марчук під час брифінгу у Медіацентрі Україна — Укрінформ.
"За період активних бойових дій ми побачили фактичне зростання цін порядку 20%, а по деяких продуктах — до 30%", — сказав він.
За словами Марчука, зростання цін на продукти харчування спричинили інфляція, руйнування логістичних ланцюгів та висока вартість пального.
Експерт зазначив, що ціни будуть високими і восени. До того ж у цей період додасться ще один фактор — це ціни на енергоносії.
За прогнозами експерта, у жовтні вартість овочів в Україні може зрости на 20-30%.
"Зараз овочі значно дешевші, ніж були у червні, тому що, наприклад, з'явилась велика кількість огірків та помідорів з відкритого ґрунту. Але у жовтні (ціна — ред.) може зрости на 20-30%, тому що їх будуть закладати у холодильні камери, які працюють на електроенергії. Ці затрати будуть закладатися у ціну кінцевого продукту", — розповів Марчук.
За його словами, восени може зрости також ціна на хліб та хлібобулочні вироби, через те, що завдяки відновленню аграрного експорту в Україні зростатиме вартість зерна на внутрішньому ринку.
Нагадаємо, у липні ціни на продукти та безалкогольні напої зросли на 0,8%. Найбільше за останній місяць подорожчали яйця (на 8,7%). Також на 5,1–1,1% зросли ціни на продукти переробки зернових, рис, свинину, сало, рибу та продукти з риби, безалкогольні напої, хліб, масло.