Зокрема, мова про касетні боєприпаси, які можуть становити загрозу цивільним десятиріччями
Згідно з обраною стратегією, російські війська засипали українські міста шквалом ракет та інших боєприпасів, більшість з яких можна вважати грубими пережитками холодної війни, і багато з яких були заборонені згідно з міжнародними договорами.
Про це на підставі власного аналізу пишуть журналісти The New York Times, які називають стратегію росіян "приголомшливою" та "варварською".
Війська рф неодноразово виривали у широкому застосуванні зброї, яка вбиває, калічить та знищує все без розбору, що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Ці удари призвели до загиблих і поранених мирних жителів, включаючи дітей, а також руйнування критичної інфраструктури, як-от школи та будинки.
Журналісти NYT дослідили понад 1000 знімків, зроблених власними фотожурналістами та фотографами телеканалу, які працюють на місцях в Україні, а також візуальні докази, представлені українськими урядовими та військовими відомствами. Вони виявили та класифікували понад 450 випадків, коли в Україні було знайдено використані російські боєприпаси.
[caption id="attachment_35585" align="aligncenter" width="1023"] Касетний боєприпас, яким росіяни обстрілюють українські міста
Фото: Дніпропетровська обласна прокуратура[/caption]
Загалом було знайдено понад 2000 ідентифікованих боєприпасів, переважна більшість з яких були некерованими. Масштаб доказів, зібраних і каталогізованих The Times, показує, що використання цих видів зброї Росією не було обмеженим або аномальним. Фактично, це стало основою стратегії війни з боку росіян від початку вторгнення. Зі зброї, визначеної журналістами, понад 210 видів боєприпасів були заборонені міжнародними договорами.
Міжнародні норами війни
Міжнародні гуманітарні закони та договори, включаючи Женевські конвенції 1949 року та протоколи до них, вимагають, щоб рушійним принципом війни була військова необхідність, яка зобов’язує всіх комбатантів спрямовувати свої дії на законні військові цілі.
Закон вимагає балансу між військовою місією та людяністю. Комбатанти не повинні здійснювати непропорційні напади, коли очікувана шкода цивільному населенню є явно надмірною, відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду, для прямої та конкретної військової переваги, яка могла б передбачатися.
Комбатанти повинні враховувати відмінність, що напади спрямовані лише на законні цілі та людей і не застосовуються без розбору. І вони не повинні використовувати зброю, розраховану на заподіяння непотрібних страждань.
"Росіяни майже щодня порушують кожен із цих принципів", - прокоментував Майк Ньютон, професор права з Університету Вандербільта.
Нагадаємо, російські війська 19 червня атакували ракетами Очаків на Миколаївщині. Внаслідок удару, загинула щонайменше одна цивільна людина.