111 років тому народився легендарний Дід Панас

Петро Юхимович Вескляров, який понад 20 років вів програму "На добраніч діти" ще на радянському УТ-1, став за життя легендою українського телебачення.

10 червня 1911 року у місті Тальне на Черкащині народився Петро Вескляров, український актор та телеведучий, найбільш відомим амплуа якого став "Дід Панас".

У цьому образі він 24 роки поспіль вів вечірню передачу "На добраніч діти", яка зробила його легендою українського телебачення, попри русифікаторську політику тодішньої радянської влади. Цікаво, що при народження актора, якого в СРСР підозрювали в українському націоналізмі, звали Пінхас Хаїмович Векслер. Він походив з європейської родини, а його тато був шевцем у їхньому невеличкому місті.

Фото: з відкритих джерел

Зауважимо, що Петро Вескляров є без перебільшення легендарним персонажем, позаяк у його біографії є чимало непідтверджених документами фактів. Зокрема, за однією з версій він змінив своє єврейське прізвище під час Другої Світової війни. До її початку він встиг попрацювати у Черкаському робітничо-селянському театрі, а потім був керівником художньої самодіяльності у містечку Гребінка на Полтавщині.

Після того, як нацисти окупували Україну, за мобілізований до військового театру Південно-Західного фронту актор змінив прізвище, аби вижити, а згодом втік з табору військовополонених біля Києва. Обоє його батьків стали жертва Голокосту та загинули від рук нацистів. Петро Вескляров, потрапивши до окупованого Києва, зміг легалізуватись та пішов працювати на залізницю.

З 1946-го по 1959-й працював у драматичному театрі в Луцьку, де одружився з секретаркою театру Галиною. У пари народився син Богдан. А з 1959-го актор почав працювати на кіностудії Довженка, звідки і прийшов до найзнаменитішої ролі свого життя. Цікаво, що вперше він зіграв Діда панаса ще 1962-го року, підміняючи колеги, проте два роки потому став одноосібним виконавцем цієї ролі. Крім того, Петро Вескляров зіграв у низці фільмів, які стали класикою українського кіно - "Олекса Довбуш", "Гадюка", "Циган", "Іванна», "Вій", "Забудьте слово смерть", тау багатьох інших. Всього в його доробку ролі у понад 50 фільмах.

Справжній бандерівець

Зауважимо, що постать Петра Весклярова чудово спростовує багаторічні міфи російської пропаганди про антисемітизм українців.

Українська вишиванка Весклярова часом дратувала керівництво телебачення, його подекуди звинувачували в націоналізмі, а в 70-их роках кілька разів навіть намагалися замінити. Проте після хвилі обурливих листів глядачів актора повернули до виконання його основної ролі. За словами його сучасників, Весклярова ніколи не переходив на російську мову у спілкуванні, без огляду на статус співрозмовника.

Фраза ж, "отака х..ня, малята", яку ніби то сказав Дід Панас у прямому етері, стала одним з найбільш загадкових феноменів телебачення. Її згадують у свої спогадах та книгах чимало українських культурних діячів, є сотні, ато й тисячі людей, які свідчать, що бачили це на власні очі. Фраза навіть увійшла до Великого словника лайки.

Проте оригіналу програми зі знаменитою фразою ніде не знайшли, і жодного відеозапису, який би свідчив про її реальність, немає.