Іноді дуже складно оцінити рівень ризику, тому краще дослухатися до порад експертів.
Напередодні у місцевому ставку села Розвадів Стрийського району знайшли тіло 44-річного місцевого жителя. Близько 22:00 години 18 липня він пішов купатися на водойму. Чоловік пірнув та не виплив. Ще один чоловік цього ж дня загинув у приватній водоймі у селі Артищів Городоцької громади. Йому було 70 років.
Відомо також і про інші нещасні випадки. Цього року їх на Львівщині, та й Україні загалом, особливо багато.
Начальник Центральної рятувально-водолазної служби Львiвської області Роман Фіца розповів Lviv.Media, чому вода є такою небезпечною.
“Основні причини утоплення — купання у нічний час та у нетверезому стані. Якщо немає рятувального поста — це вже небезпечно для відпочинку. Інші причини — неправильне занурення та захід у воду та пірнання. Де є буйки, рятувальники, засоби для порятунку — там є відповідальність. Ми не встигаємо витягувати людей з води”, — розповідає Роман Фіца.
Від початку року на воді Львівщини загинуло 35 людей, з них 5 дітей. За останні 2 дні втопилося 6 людей. Там, де є рятувальні пости та дозволи на купання — смертельних випадків не виявили.Навіть твереза людина може легко потонути. Адже температура повітря та води у спеку відрізняється. Внаслідок різкого перепаду температури у плавця хапають спазми тіла та серця.
Як зрозуміти, що людина тоне
Роман Фіца говорить, що коли твереза людина тоне, вона кричить. Паніка та активні махи руками свідчать про те, що людина просить допомоги. А ось з нетверезими все якраз навпаки. Людина не кричить та швидко йде на дно. Їх практично неможливо врятувати, адже люди поруч не розуміють, що щось не так. Перед тим як йти у воду, особливо з дітьми, треба уважно подивитися, чи є якась течія. За дітьми треба дивитися з води, а не з берега. Зі суші можна не помітити, що дитина тоне.
Найбільш небезпечні водойми Львівщини
Небезпечними є усі кар’єри. Улюбленим місцем для купання місцевих є Ясниський кар’єр. Там купатися категорично заборонено. Зокрема він небезпечний неконтрольованими зсувами прибережної зони. Серед річок пан Роман виділив Дністер, Буг та Стрий. Стрий — водойма, яка постійно змінює рівень води, особливо у дощові періоди. Ці річки збільшуються або зменшуються у річищі декілька разів на місяць. Течії можуть здаватися мирними, але не варто себе обманювати. Навіть на невеликих глибинах вони можуть затягнути людину під воду.
Основні правила безпеки на воді
МОЗ рекомендує плавати вдень та у безвітряну погоду при температурі води не нижче +17С, повітря — не нижче +20С
- Не варто стрибати у воду, де ви не знаєте дна та глибини.
- Плавайте тільки в спеціально відведених і обладнаних для цього місцях, що відповідають вимогам безпеки;
- Пам’ятайте, що організовувати у воді ігри, пов'язані з пірнанням, захватами та підтопленням дуже небезпечно;
- Якщо ви поїли, зачекайте із запливом, краще це зробити за 1.5-2 години
- Не заходьте у воду, якщо випили алкогольний напій.
Перша допомога при утопленні
Якщо ви побачили, що людина тоне, потрібно викликати швидку допомогу — 103. Не можна рятувати людину, якщо небезпека може загрожувати у першу чергу вам. Якщо людину все ж таки вдалося витягнути, тоді потрібно:
- Очистити потерпілому рот від піску та водоростей.
- Зробити штучне дихання рот в рот. Повторювати цю процедуру з інтервалом 4-5 секунд.
Нагадуємо, що на Львівщині дозволено купатися тільки у 13 водоймах. Безпеку місць відпочинку визначає обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ЛОДА.