• Головна
  • Новини
  • Податок на нерухомість у Львові: як вирахувати та сплатити

Податок на нерухомість у Львові: як вирахувати та сплатити

Відповідні на найпоширеніші запитання - на прикладі Львова та околиць.

Нещодавно депутати Львівської міської ради підтримали збільшення ставки податку на нерухомість. Його будуть сплачувати не лише безпосередньо львів'яни, а й мешканці довколишніх сіл, що разом утворюють Львівську громаду.

Екс-керівник управління інвестиційної політики Львівської обладміністрації Роман Матис пояснює, що до 1 липня власникам нерухомості мав прийти лист від податкової, так зване податкове повідомлення-рішення (ППР). Якщо людина виявила якісь розбіжності у ППР, його та копії документів на нерухомість варто відправити у податкову, тоді податок перерахують.

З 1 липня у платника є 30 днів для сплати податку, або ж 60 днів від моменту отримання листа. Якщо лист не прийшов, тоді потрібно самостійно звернутися до податкової за місцем реєстрації. Ще варіант — зайти до Електронного кабінету у розділ “Повідомлення для громадян про обов’язок сплатити суми грошового зобов'язання”. Там же можна подивитися недоплати чи переплати податків.

Кому нараховують податок на нерухомість

Платниками податку є фізичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової чи нежитлової нерухомості. Нерезидентами можуть бути: іноземні громадяни, особи без громадянства та громадяни України, які тимчасово перебувають на території України.

Чому податок зріс та як його розраховувати

Податок на нерухомість залежить від розміру мінімальної зарплати. У 2021 році він нараховується фізичним особам – власникам будинків, квартир тощо за 2020 рік, виходячи з розміру мінімальної зарплати (зараз вона становить 4723 гривень).

Ставки на податку на нерухомість встановлюють сільські та селищні ради щороку до 1 липня. Ця цифра не має перевищувати 1,5% розміру мінімальної зарплати.

Вирахувати податок нескладно. Уявимо, що платник Іван живе у Львові та має житловий будинок розміром 156, 7 кв.м. Ми знаємо, що ставка на житловий будинок на сьогодні становить 1% розміру мінімальної зарплати. Розрахунок робимо за 2020 рік:

(156,7 кв.м – 120 кв.м) * 47,23 грн = 1733, 34 грн.

156,7 кв.м — це загальна площа житлового будинку платника

120 кв.м — площа будинку, яка не оподатковується

47,23 грн — 1% від мінімальної зарплати

Щодо нежитлової нерухомості, то тут існує поділ на зони. Відповідно, власник оплачує таку стану, яка закріплена за тою зоною, в якій розташована нерухомість.

Ставка першої зони ( м. Львів, смт. Брюховичі, смт. Рудне, м. Винники, м. Дубляни, с. Рясне-Руське, с. Малехів)–  зараз 1,25 % мінімальної заробітної плати, з наступного року - 1,5 %.ставка другої зони (с. Гряда, с. Воля-Гомулецька, с. Підрясне, с. Лисиничі, с. Підбірці, с. Великі Грибовичі, с. Малі Грибовичі, с. Зашків) – 1% .ставка третьої зони (с. Збиранка, с. Зарудці, с. Малі Підліски, с. Ситихів, с. Завадів) – 0,75 %.

Чи треба платити податок тим, хто купив житло цього року

Так, власники житлової або нежитлової нерухомості сплачують податок починаючи з того місяця, коли придбали його.

Як сплатити податок та чи буде якийсь штраф, якщо не платити

Сплатити податок на нерухомість можна у будь-якому банку та тим способом, який є найбільш зручним для платника. Оплату здійснюють за тими реквізитами, які вказані у податковому повідомленні-рішенні (ППР).

Фізичні особи, які проживають у селі, сплачувати податок на нерухомість можуть через каси сільських рад.

У травні Міністерство цифрової трансформації України анонсувало, що згодом податок на нерухомість фізичні особи зможуть сплатити через “Дію”. Проте у сервісі підтримки додатку повідомили, що такої опції поки що немає. Крім банків, можна сплатити податок онлайн у ЦНАПі. Це можна зробити перейшовши до розділу “Головна ЦНАП” — “Оплата податків”.

Щодо штрафів, то прострочення сплати податку строком 30 днів призведе до автоматичного збільшення суми податку на 10%.

Прострочення платежу на більш ніж 30 днів збільшить суму податку на 20%. Податок сплачують раз у рік.