Враховуючи падіння ВВП цьогоріч мінімум на 35%
На відновлення економіки України треба буде щонайменше 3-4 роки, заявив радник Міністра внутрішніх справ України та директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко на брифінгу у Львівському медіацентрі.
"Зараз неможливо дати відповідь, скільки часу треба Україні, аби відновити економіку хоча би станом на 23 лютого цього року. Ми не знаємо, на якій лінії розмежування ми зупинимо цю війну. Враховуючи падіння ВВП цьогоріч мінімум на 35%, за найкращих умов на відновлення економіки країни треба буде 3-4 роки", — каже Вадим Денисенко.
Вадим Денисенко назвав декілька основних актуальних проблем української економіки у час війни.
По-перше, блокада Чорного моря зупиняє експорт в Україну. Експорт деяких товарних груп варіювався в межах 85 - 90%. Перш за все, це зернові.
"Протягом як мінімум найближчого року у нас не буде можливості експортувати морем. Росіяни замінували Чорне море. На розмінування потрібно в ідеальному сценарії 6 місяців, однак більш реалістичний термін — 9 - 12 місяців. За цей час страхові компанії не страхуватимуть ризики судновласників", — коментує Вадим Денисенко.
За його словами, експорт в Європу через дунайські порти можливий суто теоретично. Страхові компанії вважають ризикованими наші дунайські порти: Кілія, Ізмаїл та Рені.
"Міжнародна спільнота має допомогти Україні розмінувати Чорне море, адже міни є вже не тільки в територіальних водах України, а й інших країн", — додає фахівець.
По-друге, це спроба зірвати посівну. Де-факто росіяни оголосили зернову війну не тільки Україні, а й усьому світу. В ідеальному сценарії Україна не зможе посіяти близько 30 - 35% своїх посівних територій. У найгіршому сценарії, не буде засіяна як мінімум половина території. Україна є одним з ключових гравців на зерновому ринку світу, зокрема в експорті пшениці, кукурудзи, соняшника та соняшникової олії.
На світовому ринку вже у наступному маркетинговому році може виникнути дефіцит 25-30 млн тонн зерна.
По-третє, спроби знищення інфраструктури — це також елемент війни деіндустріалізації та знищення економіки України. І поки війна триває, ці збитки щодня лише збільшуються.
Втрати ВВП України в цьому році як мінімум можуть сягнути 30-35%.
"Нам потрібна дуже серйозна зовнішня фінансова допомога у відбудові України. Щодо дій України, то перш за все це має бути максимальне збереження власного виробника. Друге, це стимулювання експорту. Третє, це розумна і зважена допомога тих країн, які підставлять нам своє плече після нашої перемоги", — пояснює Вадим Денисенко.
Нагадаємо, на YouTube-каналі Ukraine Media Вадим Денисенко розповів про актуальну ситуацію на воєнному та економічному фронті.