Тепер українська електроенергія отримує додаткові ресурси для розвитку енергетики
Національна енергетична компанія "Укренерго" експортуватиме електроенергію до Польщі. Також компанія повідомила, що відновлять добові аукціони з розподілу міждержавних перетинів для експорту.
"Це перший аукціон після об’єднання енергосистеми України з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E. Він пройде 28 березня 2022 року на добу постачання 30 березня (фактична дата початку експорту). Обсяг перетину, що виставлено на аукціон, складає 210 МВт (щогодини)", — повідомили на сторінці "Укренерго".
Початок експорту електроенергії дозволить Україні отримати додаткові ресурси для відновлення та розвитку енергетичної інфраструктури України в умовах війни. Всього пропускна спроможність між Україною та ENTSO-E cкладає до 2 тис. МВт та матиме прямий економічний ефект для країни в декілька мільярдів доларів на рік.
ENTSO-E — європейська мережа операторів системи передачі електроенергії, що об'єднує 43 оператори у 39 країнах європейського континенту. ENTSO-E станом на початок 2018 року має ряд переваг по місткості 1136 ГВт проти 300 ГВт енергосистеми росії/білорусі, має безоплатну міждержавну торгівлю електроенергією та дозволяє РФ впливати на Україну у випадку аварійних ситуацій.
Водночас для європейських країн українська електроенергія, 70% якої вже зараз складається з низьковуглецевих джерел, відкриває широкі можливості для заміщення російського газу. Це означає, що українська енергетика отримає додаткові кошти для підтримання своєї роботи у важкі части, а наші європейські партнери - ресурс для часткового заміщення російського.
Додамо, що "Укренерго" перестало розподіляти доступ міждержавних перетинів для імпорту/експорту електроенергії 24 лютого 2022 року у зв’язку із початком випробувань енергосистеми в ізольованому режимі.
З початком військової агресії з боку росії, Україна прийняла рішення не відновлювати синхронну роботу з енергосистемами РФ та РБ Пізніше, 16 березня 2022 року, відбулася екстрена синхронізація енергосистеми України з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E.
Наразі між українською та європейською енергосистемами, які працюють синхронно, немає комерційних обмінів. Така умова була передбачена угодою між "Укренерго" та ENTSO-E на час пробного періоду синхронної роботи. Відновлення експортно-імпортних операцій – одне з головних завдань "Укренерго" в рамках подальшої інтеграції з ENTSO-E.