Чи можуть звільнити працівника під час воєнного стану

Держслужба з питань праці не рекомендує звільняти працівників за прогули

У Центрі протидії дезінформації при РНБО розповідають, чи можуть роботодавці звільняти працівників в умовах воєнного стану. Власне, у трудовому законодавстві не передбачено статті для звільнення через війну.

"Якщо працівник (-ця) не виходять на зв’язок або місце перебування, роботодавець це може класифікувати за трьома причинами: "НЗ" ("неявка з нез’ясованих причин"), "ІВ" ("інші види неявок, що передбачені колективними договорами, угодами") або "І" ("інші причини неявки»)", - розповідають у Центрі протидії дезінформації.

Держслужба з питань праці не рекомендує звільняти працівників за прогули. Роботодавців за звільнення працівників не каратимуть, однак в окремих випадках звільнення можуть оскаржуватися в суді.

Оформити свою відсутність на роботі можна трьома способами:

  • Взяти одну із відпусток, передбачених законодавством;
  • Оформити дистанційну чи надомну роботу або роботу з гнучким режимом робочого часу;
  • Якщо працівник (-ця) підлягають мобілізації, то Закон гарантує збереження робочого місця та середнього заробітку.

Так, на дистанційній формі роботи працівник працює поза офісом та самостійно обирає робоче місце.

"Надомна робота – форма організації праці, за якої роботу виконує працівник за місцем його проживання або в інших приміщеннях, де буде наявний доступ до всього для виконання роботи поза виробничими чи робочими приміщеннями власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу", - йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації.

Якщо працівник має інвалідність, то роботодавець самостійно повинен подбати про облаштування робочого місця та забезпечити фізичне і психологічне здоров'я працівника.

У гнучкому режимі робочого часу працівники самостійно обирають години роботи, однак дотримуються норми тривалості робочого часу. Таким режим не впливатиме на розмір зарплати.

Існують три типи гнучкого режиму робочого часу:

  • гнучкий робочий день — денна норма часу має бути повністю відпрацьована за день;
  • гнучкий робочий тиждень — тижнева норма робочого часу має бути відпрацьована повністю протягом тижня;
  • гнучкий робочий місяць — місячна норма робочого часу має бути повністю відпрацьована протягом місяця.

"На час збройної агресії, гнучкий режим робочого часу може встановлюватися розпорядженням власника або уповноваженого ним органу. Працівник має ознайомитися з документом протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження гнучкого режиму робочого часу. У такому разі норми щодо істотної зміни умов праці не застосовуються", - зазначають у Центрі протидії дезінформації.

Втім у такому режимі працівники не можуть працювати понад 12 годин на добу. Максимальний робочий час на добу для жінок з дітьми не повинен бути понад 10 годин.

Нагадаємо, відзавтра школярі Львівщини повертаються до навчання. Більшість шкіл відновлюють навчання на дистанційній формі, однак 54 школи працюватимуть в очному форматі. Також частина закладів освіти поєднуватиме офлайн та онлайн навчання.