Суть проєкту полягає у тому, щоб курці голосували недопалками та викидали їх у спеціальний контейнер
У Дрогобичі третій місяць поспіль триває пілотний проєкт "Краща звичка". Створив його дрогобичанин Святослав Степ'як, який хоче залучити містян до екосвідомості. Суть проєкту полягає у тому, щоб курці викидали недопалки у спеціальний контейнер, відповівши на деякі запитання.
Наразі у Дрогобичі є тільки один такий контейнер, який Святослав створив самотужки за власний кошт. Схожий проєкт також можна побачити у Бостоні.
Ідея створення проєкту
Товариш Святослава, який працює в Інституті розвитку міста, підкинув ідею податися на конкурс "Екодія" на тему забруднення повітря.
"Я подумав, що у Дрогобичі є такого, що забруднює місто, але на це не звертають увагу. Ним виявилося паління. Хоч на конкурс я і не пройшов, проте я почав навчатися у Фонді родини Богдана Гаврилишина, де і представив ідею того, що можна зробити з недопалками", — говорить ініціатор проєкту.
Фонд родини Богдана Гаврилишина — розробляє та реалізовує програми для української молоді. Фонд створила дружина та діти громадського діяча та мецената Богдана Гаврилишина, щоб сприяти розвитку України та її перетворенню на європейську державу.
Мета проєкту — навчити курців поводитися правильно з недопалками. Зазвичай містяни не задумуються, що викурені сигарети можуть бути сміттям, і кидають їх на землю. Смітників у Дрогобичі, каже Святослав, мало.
"Чим далі від центру, тим далі від цивілізації", — сміється він.
Як виготовляли контейнер
Виготовити контейнер було не так просто, бо робив його Святослав вперше. Щоб знайти матеріали ходив різними підприємствами та до приватних підприємців. Згодом він знайшов майстра, який взявся зробити металевий контейнер. Фанера чи дерево хоч і дешевші, проте такі матеріали не підійшли, адже можуть загорітися.
Реакція містян на контейнер була різною. Найбільше ним зацікавились діти. Вони збирали недопалки надворі та кидали їх у контейнер. Дорослі ж не завжди зважають на ініціативу. Хтось не бачить контейнер та кидає недопалок на землю. Проте цигарок навколо ящика все ж стало менше.
"З деякими людьми виходив навіть на діалог. Хтось казав, що у мене нічого не вийде, але інші підтримали. На негатив я стараюся реагувати спокійно, бо зрозуміло, що не всі звикли жити інакше", — говорить хлопець.
У планах хлопця створити 16 таких контейнерів, однак на це потрібні кошти. Наразі Святослав знайшов двох партнерів, які зможуть допомогти йому втілити ідею з контейнерами у життя.
Що роблять з недопалками потім
Святослав збирає їх та зберігає у окремому приміщенні, яке слугує майстернею. Наразі складно сказати як їх утилізувати. Проте є декілька варіантів, що з ними можна зробити.
Перший — переробляти на папір або синтепон, який можна використати для створення дитячих іграшок. Також з фільтрів сигарет можна створити синтетику, з якої створюють пластикові вироби.Другий — недопалки додавати до суміші глини, з якої роблять цеглу. Під дією високої температури токсичні речовини знищуються, тож суміш глини з домішками фільтрів надає цеглі менше теплопровідності. Такий матеріал діє як ізолятор між зовнішнім та внутрішнім середовищем. Він не проводить тепло ззовні всередину і навпаки.
Цей варіант, на думку автора проєкту, є більш логічним, адже неподалік від Дрогобича є цегляний завод.
Щоб створити пробну партію цегли потрібно багато матеріалу. Зараз хлопець назбирав лише 10 літрів. недопалків.
Чому Святослав вирішив стати екосвідомим
Хлопець — радіоведучий. До ідеї екосвідомості Святослав прийшов 3 роки тому, коли побачив, що у Дрогобичі брудні вулиці. Тоді ж одразу подумав як він може вплинути на цю ситуацію. Після цього хлопець перейшов з одноразових пакетів на багаторазові торбинки та почав сортувати сміття.
Важливою проблемою, яка підштовхнула до екологічних дій, нелегальне сміттєзвалище у Дрогобичі. Хлопець каже, що воно забруднює повітря, його потрібно позбутися.
"Я відчуваю наслідки від цього сміттєзвалища, як мінімум через забруднене повітря. Хочу зробити так, щоб його тут не було", — поділився своїми планами Святослав.
Вже цього року молодик відкрив свою сортувальну станцію "Дро Еко.Логічний". Тут дрогобичани можуть здати на переробку різної сировини. Хоч містян, які сортують сміття, небагато, проте тенденція роздільного збору відходів збільшується.