Львівський скансен разом з німцями оберігатиме дерев’яну архітектуру Західної України

Вони співпрацюватимуть у рамках Програми співпраці з порятунку культурної спадщини України

Львівський скансен разом з німецькими фахівцями рятуватиме дерев’яну архітектуру в Україні. Проєкт українсько-німецької співпраці задокументує дев’ять унікальних об’єктів дерев’яної архітектури західного регіону України. Про це 8 листопада повідомила пресслужба ЛМР.

У листопаді стартував міжнародний проєкт, що об’єднав науковців Музею народної архітектури і побуту у Львові ім. Климентія Шептицького та міжнародних партнерів, зокрема організації Oxford Brooks University in UK та World Heritage Watch. Вони співпрацюватимуть у рамках Програми співпраці з порятунку культурної спадщини України.

Дерев'яна архітектура є одним із найбільш уразливих видів культурної спадщини в Україні, оскільки пожежі та воєнні дії часто вщент знищують такі об’єкти. Тому обстежать і задокументують давні житлові будинки, церковні, господарські та громадські будівлі із західної частини України. Це будівлі, що презентують традиційні архітектурні стилі й техніки, та яких залишилось, ймовірно, всього по кілька екземплярів.

Цей проєкт дозволить науковцям та реставраторам розпочати фільмування унікальних дерев’яних архітектурних об‘єктів. Ми зможемо отримати інформацію про архітектурні способи та методи, які вже зникають, і напрацювати архітектурну документацію для будівель, які є винятковими не тільки для української, а й для європейської та світової культурної спадщини”, – зазначив Сергій Ципишев, керівник наукової частини музею, кандидат історичних наук.

Проєкт триватиме 15 місяців і фінансується Програмою загроженої дерев'яної архітектури Oxford Brooks University. Програма допомоги передбачає забезпечення обладнанням для 3D-сканування, яке залишиться в Україні і буде використовуватися для подальших дослідницьких робіт. 3D-сканування дає змогу задокументувати, а надалі реконструювати навіть втрачені будівлі.

Ми раді, що можемо підтримати українських колег. Кожен має долучатись своїм внеском допомоги, адже навіть найменша допомога є цінною. Росія веде війну на знищення українців, їх незалежності як нації. Саме тому дуже важливо, щоб ми зберегли культурну спадщину країни, оскільки це свідчення цієї незалежності та самоідентифікації”, – заявив Стефан Дьомпке, голова організації World Heritage Watch.