На Львівщині виявили порушення прав дітей у притулку

Дітей тримають в ізоляторі та лікують без ліцензії

Нещодавно за дорученням омбудсмана Дмитра Лубінця відбувся моніторинговий візит до дитячого притулку Служби у справах дітей Львівської ОВА. Про це 31 жовтня повідомив на своїй сторінці Дмитро Лубінець.

Там виявили такі порушення прав дитини:

  • дітей поміщають в ізолятор як покарання. “Відомо про факт перебування там дітей протягом 5 днів. Адміністрація закладу пояснила це тим, що діти симулюють хворобу, аби не йти до школи. Однак без цілодобового нагляду неповнолітніх залишати там за зачиненими дверима неприпустимо”, — зазначив Дмитро Лубінець;
  • чимало дітей перебувають у притулку понад встановлений термін – 90 днів. Деякі вже більше 2-х років живуть у закладі;
  • лікарі притулку здійснюють медичну практику без ліцензії, що є грубим порушенням;
  • служби у справах дітей Львівської та Запорізької ОВА (звідки перемістили дітей зі статусом ВПО) не демонструють жодної зацікавленості в координації своїх дій на користь дітей;
  • реформа деінституціалізації ігнорується: лише 4 дитини з 44-х, які покинули притулок у 2023 році, потрапили до патронатних сімей. Інші ж діти направлені до інституційних закладів, а не до сімей.

“Звіт про виявлені порушення уже отримали відповідні державні органи”, — йдеться у повідомленні.

“Окрім цього, я вніс подання щодо Львівської та Запорізької ОВА, які передбачають усунення виявлених порушень вказаними органами у місячний строк. Вимагаю негайного втручання і усунення цих порушень. Не можу дозволити, щоб правами дитини нехтували”, — написав Дмитро Лубінець.

У коментарі LVIV.MEDIA заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко зазначив, що звіт від Дмитра Лубінця про виявлені порушення у притулку до Львівської військової адміністрації ще не надходив. Проте вже завтра, 1 листопада, буде створена робоча група з вивчення оприлюднених порушень. До неї увійдуть зокрема й представники правоохоронних органів та громадських організацій, які розглянуть кожен оприлюднений пункт.

Іван Собко також зазначив, що у притулку зараз перебуває 27 дітей. 16 з них із Запоріжжя. Решта 11 - із Львівської області. А загалом за час війни через притулок пройшло три сотні дітей і більшість з них були або повернуті у власні сім’ї, або влаштовані у патронатні сім’ї, або ж у спеціальні заклади.

Проте часом є певні труднощі, адже підлітків, які також перебувають у притулку, не так охоче всиновлюють, як молодших дітей. Тому часом вони можуть перебувати у притулку понад встановлений термін — 90 днів. Зараз там проживає 16-річний хлопець із Запоріжжя.

Іван Собко запевнив, що Львівська служба у справах дітей цілком підтримує реформу деінституціалізації і намагається знайти сім’ю для кожної дитини, щоб у закладах такого типу взагалі не було потреби. Проте під час війни, коли на Львівщину прибуває багато людей з прифронтових територій, розв'язати цю проблему одномоментно складно.

Нагадаємо, наприкінці вересня уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про систематичне насилля над дітьми в НРЦ на Львівщині. У ньому перебувають діти з найвразливіших категорій, зокрема, діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, ті, які перебувають у складних життєвих обставинах, та діти з особливими освітніми потребами.. Йшлося про психологічне та сексуальне насилля до дітей, яке вчиняв директор та працівники закладу.

Тоді керівник Львівської ОВА Максим Козицький заявив, що обласна військова адміністрація повністю сприяє розслідуванню. Директора навчально-реабілітаційного центру відсторонили від виконання службових обов’язків.

Згодом правоохоронці Львівщини повідомили, що виїхали до центру разом з іншими службами та розпочали кримінальне провадження за статтею щодо сексуального насильства, що передбачає до семи років позбавлення волі. Деяких дітей перевели до інших закладів.

Поліція також заперечила оприлюднену раніше інформацію, що ігнорувала звернення про знущання з дітей, оскільки у 2024 році таких скарг не було. Проте у 2023 році проводили перевірку за зверненням громадської організації, але тоді підозри не підтвердились. Досудове розслідування за фактами вчинення побоїв і мордування та сексуального насильства триває.

7 жовтня у мережі з’явилося відео, на якому був зафіксований випадок побиття та морального приниження вихователями однієї з учениць закладу. Одну з виховательок після цього відсторонили від роботи й оголосили їй про підозру.

10 жовтня стало відомо, що один із вихованців скандального навчально-реабілітаційного центру у Великому Любіні заробляв гроші у сфері ритуальних послуг. Хлопець підготовляв тіла померлих, відспівував їх та копав могили.

Також повідомили, що у спецзаклад на Львівщині, де знущалися з дітей, призначили нову керівницю. Вона перейшла у Великолюбінський НРЦ з іншого освітнього закладу.