Розповідаємо, якою буде дорога.
Біля Львова готуються будувати Північну об’їзну дорогу. Роботи стартують вже скоро. Тож Служба автомобільних доріг у Львівській області просить власників земельних ділянок, що прилягають до дороги, зібрати врожай якомога швидше.
“Насправді це вже колишні власники землі, бо ділянки вони продали. Але зібрати врожай людям, звичайно, ніхто не заборонятиме. Таку можливість вони матимуть до 15 листопада”, - розповів керівник Служби автомобільних доріг у Львівській області Олег Береза.
Що таке Північна об'їзна Львова і навіщо вона потрібна
Наприкінці 2019 року уряд погодив кредит Європейського інвестиційного банку на будівництво Північної об'їзної дороги Львова.
Загальна вартість проєкту – 11,1 мільярда гривень. Кредитні кошти необхідно буде повернути до 2035 року.
“Станом на сьогодні розробили тендерну документацію та передали її в Укравтодор. Оскільки, за європейськими стандартами та вимогами, проєкт належить до доріг з найвищою інтенсивністю руху, проводять додаткові екологічні та соціально-економічні дослідження. Завершити ці дослідження плануємо до кінця року, після чого Банк прийме рішення щодо надання кредиту”, - зазначив Олег Береза.
Шлях з’єднає автомобільну дорогу М-06 Київ - Чоп із трьома дорогами державного значення, які ведуть від Львова до кордону з Польщею. Довжина об'їзної буде близько 23 км.
Північна об’їзна має розвантажити південну, якою вже зараз щодня проїжджає близько 23 тисячі машин, а за 10 років прогнозують, що по ній їхатимуть 35 тисяч машин.
“Північна об‘їзна дорога розвантажить також вуличну мережу міста, бо основні транспортні потоки в напрямку Польщі та Закарпаття будуть направлені цією дорогою”, - додав Олег Береза.
Якою буде дорога
Дорогу будуватимуть упродовж чотирьох років та відкриватимуть у два етапи: від Бірок до Гряди та від Бірок до Запитова.
Дворівневі розв’язки на перетині з іншими трасами планують збудувати у Бірках, Гряді та біля Запитова, тобто на перетині з дорогами Київ – Чоп, Львів – Рава-Руська та Львів – Краковець.
“Це буде автомагістраль, яка матиме 2 смуги руху у кожен бік. Також буде лише правий з'їзд. Північна об‘їзна - це перший крок до будівництва автобану”, - розповів у коментарі Lviv.Media заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко
Дорога матиме цементобетонне покриття товщиною 26 см. Тут Олеськів їїбіцяють облаштувати повний безпековий комплекс: вона матиме огородження, аби на неї не могли вийти люди чи звірі, сім мостів, три шляхопроводи.
“У місцях дворівневих розв’язок буде освітлення. А у населених пунктах – шумозахисні екрани від 2,5 м до 4 м заввишки”, - додав Олег Береза.
Приватні землі та дорога
Львівська ОДА виділила понад 16 мільйонів гривень для викупу приватних земельних ділянок, у межах яких пролягатиме дорога.
Наразі викупили всі будинки, які були у приватній власності.
“Викупити потрібно ще 5 земельних ділянок - 4 на території Зашківської громади, 1 - на території Грядівської. Протягом наступного місяця зможемо викупити 3 ділянки”, - розповів Олег Береза.
Загалом для проєкту потрібно було викупити 52 земельні ділянки та 9 житлових будинків на них.
Археологічні цінності
Під смугу будівництва дороги потрапляє 19 об’єктів археології, з них половина були відомі та навіть є в державному реєстрі, а частина - нові.
До початку будівництва археологи мають провести рятівні археологічні дослідження.
Це будуть одні з перших в Україні досліджень, які відповідатимуть усім європейським нормам. А площа, яку дослідять фахівці, становитиме майже 100 тисяч м2 - це як 14 футбольних полів. Археологи мають дослідити 21 давнє поселення.
Це городища X-XI століття поблизу Рокитного та Завадова, поселення Пшеворської культури у Бірках, 7 різночасових поселень поблизу села Гряда, поселення пізньоримського часу та княжої доби у Ситихові.
Як повідомили у Службі автомобільних доріг у Львівській області, археологічні розкопки на об’єкті будуть проводити у повному об‘ємі після отримання дозволу на проведення будівельних робіт.
Проте вже зараз, під час попереднього обстеження територій, фахівці “Рятівної археологічної служби” знайшли кілька артефактів. Зокрема, поблизу села Малі Підліски вдалося знайти срібні римські динарії 1-2 століття н.е. та меч, який пролежав в землі понад півтори тисячі років.