На Львівщині чоловік вирощує понад 100 сортів персика: які саме та що радить спеціаліст

Два місцевих сорти у 2019 році внесли в реєстр України

У господарстві «Еко-Ягода» поблизу міста Мостиська На Львівщині спеціаліст з вирощування персика Любомир Стельмащук культивує 72 га персиків. Він радить вирощувати американські, канадські та українські сорти персика на Заході та Півночі нашої держави.

Про це пише agrotimes.ua.

«На дослідній ділянці у мене росте більше як 100 сортів персика. Але я раджу садити в умовах Заходу, Півночі та Центру України не більше як 20 із них. Характерно, що це сорти переважно американської та канадської селекції. У нас є і деякі французькі, іспанські й італійські, проте посперечатись в урожайності з «американцями» та «канадцями» вони не можуть», – каже Любомир Стельмащук.

Чоловік розповів, що з 2005 року почав висівати насіння тих персиків, які отримували вже в Мостиськах, і відбирати окремі сорти. Натомість сьогодні в господарстві є близько десятка форм й два сорти у 2019 році внесли в реєстр України.

«Це наші запатентовані сорти Мостиський Діамант і Мостиський. Останній дуже ранній — найшвидше почав дозрівати в нас 24 червня. Для порівняння: у Дагестані 15 червня його вже зібрали. Мостиський Діамант — це середньопізній сорт, що дозріває у другій-третій декаді серпня», – зазначив спеціаліст.

Також він порадив садити в умовах Заходу та Півночі такі сорти як Кондор, Флемінг Фьюрі PF 24-007, PF 5 B, Азуріт, Сатурн, All Star.

«Сорт PF 24- 007 у 2019 році на дослідних ділянках у мене дали 54 кг з дерева. Якщо перевести на гектарну площу — це понад 80 т/га. Для порівняння: наш сорт Мостиський Діамант, який ми внесли у реєстр України, дав приблизно 48–49 кг дерево, це близько 70 т/га. Ранній сорт Мостиський — 37–38 кг з дерева (в межах 60 т/га). Утім, для промислових садів, я вважаю, таких урожаїв не потрібно. Якщо збирати 30–40 т/га абсолютно якісного персика, ніяких проблем із реалізацією не буде. У наших умовах також дають непогані результати два сорти, що широко використовують у Польщі, – Редхейвен та Інка», – поділився порадами Любомир Стельмащук.

Нагадаємо, агровиробник з Херсонщини Олександр Кравцов у 2022 році релокував своє підприємство на Львівщину. На Херсонщині він вирощував овочі на 60 гектарах землі.