У 2021-2023 до Міграційної служби звернулося близько 227 громадян Росії на отримання посвідок на тимчасове проживання
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Міграційна служба Львівщини зіткнулася із новими викликами. Зокрема, збільшилась кількість осіб, які зверталися за відновленням документів. Окрім того, на 94% збільшилася кількість оформлених паспортів для виїзду за кордон.
Про роботу Служби в області, скільки громадян Росії звернулося на отримання посвідок на тимчасове проживання та з яких країн найбільше виявляють нелегальних мігрантів в інтерв’ю LVIV.MEDIA розповів начальник Головного управління ДМС у Львівській області Юрій Татомир.
— Розкажіть, які послуги надає міграційна служба Львівської області?
Спектр послуг у Міграційній службі досить широкий, перш за все, це оформлення паспортних документів громадянина для виїзду за кордон і громадянина України у формі ID-картки. Бланк паспорта громадянина України у формі ID-карти прийшов на заміну традиційному паспорту-книжечці зразка 1994 року та почав оформлятися з 2016 року.
Наступною послугою є вклеювання фотокартки при досягненню особою 25-річчя та 45-річчя у паспорт зразка 1994 року. Також ми оформлюємо документи для виїзду на постійне та тимчасове проживання за кордон.
Для іноземців, які перебувають на території України протягом 90 днів, якщо це визначено міжнародними правовими угодами, є послуга оформлення посвідок на тимчасове проживання. А надалі, якщо є підстави, можна оформити посвідку на постійне проживання.
Крім цього, у нас активно функціонує відділ з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції. В умовах воєнного стану процедура надання захисту іноземним громадянам і особам без громадянства, які його шукають, досить складна, тому що конвенція ООН не радить громадянам іноземних держав їхати шукати захисту в країні, де війна.
— Скільки коштують ваші послуги та чи плануєте змінювати ціни найближчим часом?
Для паспортних документів у нас є регламентний і терміновий строк. Термінове оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а саме до семи робочих днів, коштує 1 496 гривень, до 20-ти робочих днів — 856 гривень.
Оформлення паспорта громадянина України (ID-картки) у регламентний строк вартує 450 гривень, а терміновий — 820 гривень. Терміни виконання — 20 і 10 робочих днів відповідно. Отримати паспорт громадянина Україна вперше — безкоштовно.
Окрім того, посвідка на тимчасове проживання коштує 1 258 гривень, на постійне — 1 013 гривень. Ціни на послуги ми не плануємо змінювати найближчим часом. Вони можуть бути змінені не раніше, ніж через шість місяців від дня припинення чи скасування воєнного стану.
— Скільки ваших підрозділів функціонує на Львівщині. Чи збираєтеся ви розширюватися або ж навпаки?
Триває оптимізація всіх державних установ, у тому числі, й нашої. У Львівській області функціонує 29 підрозділів, де можна отримати адміністративні послуги міграційної служби. Наразі усі збережено, однак ведуться певні підготовчі моменти з оптимізації.
Ми не збираємося розширювати географію наших підрозділів, однак збільшиться кількість ЦНАПів, в яких можна отримати наші послуги. Усі вони будуть забезпечені спеціалізованою технікою. Вони переймають функцію фронт-офісу з надання адміністративних послуг.
На сьогодні у 22 ЦНАПах Львівської області, 5 з яких — у Львові, надають послуги з оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки та паспорта для виїзду за кордон.
Свої послуги міграційна служба Львівщини надає у Львові, Бориславі, Трускавці, Червонограді, Бродах, Буську, Кам’янка-Бузькій, Городку, Дрогобичі, Стрию, Жидачеві, Золочеві, Мостиськах, Жовкві, Миколаєві, Перемишлянах, Пустомитах, Радехові, Самборі, Сколе, Сокалю, Старому Самборі, Турці та Яворові.
Окрім того, планується, що цього року на Львівщині запрацює 5 нових ЦНАПів, у яких можна буде отримати послуги міграційної служби.
— Як змінилась кількість паспортів від початку повномасштабного вторгнення?
Кількість видачі паспортів для виїзду за кордон у 2022 році у порівнянні з 2021-им збільшилася на 94%. Якщо у 2021-му ми оформили близько 136 тис. паспортів для виїзду за кордон, то у 2022 — майже 270 тис.
Оформлення паспортів громадянина України торік скоротилося на 19%. У 2021 році ми оформили близько 117 тис. ID-карток, а у 2022 — близько 98,8 тис.
— Минулого року закордонні паспорти виготовляли з деякою затримкою через велику кількість охочих їх зробити. Яка ситуація наразі?
Ситуація суттєво покращилася. Термінове оформлення закордонного паспорта громадянина України ми стараємося виконувати у терміни визначені законодавством. В оформленні закордонних паспортів із регламентним терміном є певна затримка, але не значна.
— Які послуги ви надаєте переселенцям?
Внутрішньо переміщені особи часто звертаються до нас із втратою паспортних документів. Ми допомагаємо відновити їх. Для цього у нас є відповідні чіткі процедурні моменти, за допомогою яких ми можемо встановити особу.
Наприклад, коли людина приходить без жодного документа, ми просимо написати її автобіографію. Інформацію, яку вона надає, ми перевіряємо у різних системах. Якщо ж інформація про заявника відсутня — ми проводимо процедуру встановлення особи.
- Дата публікації
— Скільки часу у такому випадку займає відновлення документів?
Це залежить від складності ситуації. Якщо прийшла, наприклад, багатодітна матір, і каже, що з документів має лише посвідчення. Якщо там є фотокартка, це нам вже полегшує завдання.
Також у нас було декілька випадків, коли приходили люди у сильному стресі після бомбардувань, вони навіть не могли згадати, де зареєстровані. Психологічно це дуже складно, тому людина приходить ще раз, і ми з нею спілкуємось.
Окрім того, у прилеглих до тимчасово окупованих територіях підрозділи ДМС працюють у напруженому режимі. За не дуже складних ситуацій ми стараємося відновити документи у місячний термін.
— Скільки було виявлено нелегальних мігрантів і як ви їх виявляєте?
У нас є напрацьований гарний алгоритм співпраці з СБУ, Міграційною поліцією і відділами поліції. У Головному управлінні міграційної служби Львівщини є свій відділ міграційного контролю, який активно здійснює моніторинг територій скупчення громадян, зокрема, у гуртожитках, готелях, хостелах, ринках, автовокзалах тощо. Також у районах є підрозділи, які закріпленні за виявленням можливо нелегальних мігрантів.
Через бойові дії на території України кількість порушників міграційного законодавства зменшилася. У 2021 році ми притягнули до адміністративної відповідальності за порушення міграційного законодавства 685 осіб, у 2022 — 448, та в І кварталі цього року — 147 осіб. Переважно іноземці мають прострочені документи або багато років живуть тут без жодного дозвільного документа.
Торік ми прийняли 183 рішення про примусове повернення, а в I кварталі 2023-го — 35 рішень. Також у 2022 році ми прийняли рішення про примусове видворення для 18 осіб, а в I кварталі цього року — для 7. Ідеться про видворення до країни походження або суміжної.
З яких країн найбільше нелегальних мігрантів ви виявляєте?
У ТОПі країн за зверненнями до нас: Індія, Туреччина, Польща, Білорусь, США, Азербайджан, Туркменістан, Італія. Це ті, хто звернувся до нас для врегулювання законного перебування на території України.
У 2021-2023 роках ми виявили нелегальних мігрантів з різних країн, проте найбільше з Азербайджану, Росії, Грузії, Туреччини, Узбекистану.
— Скільки іноземців звернулося за посвідками на тимчасове чи постійне проживання та чи звертаються за ними росіяни у 2021-2023 роках?
Протягом 2021 — 2023 років до нас звернулося 4 005 іноземців за посвідками на тимчасове чи постійне проживання. Ми видали 3 682 посвідок та відмовили у видачі 143 особам.
Так, до нас зверталися росіяни. Їхній відсоток невеликий. У 2021-2023 до нас звернулося близько 227 громадян Росії на отримання посвідок на тимчасове проживання.
- Дата публікації
Ми не можемо озвучити чіткі цифри, тому що в умовах воєнного стану була забрана екстериторіальність. Це означає, що будь-який іноземець, який перебуває у будь-якому місті України, може приїхати, наприклад, до Львова і податися тут на оформлення посвідки, а потім повернутися назад у місто, де перебував перед цим.
— Розкажіть, як ви протидієте нелегальній міграції?
Все, що стосується виявлення нелегальних мігрантів, є нашою внутрішньою оперативною роботою. Проводяться заходи спільно з правоохоронними органами по виявленню нелегальних мігрантів, притягуються до адміністративної відповідальності, та приймаються рішення про їх примусове повернення та примусове видворення за межі території України, що супроводжується забороною в’їзду терміном на 3 або на 5 років.
Пункт тимчасового перебування іноземців (ПТПІ) є державною установою, що призначена для тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні і підлягають адміністративному видворенню за її межі у примусовому порядку. Іноземці перебувають там до моменту встановлення їхньої особи та подальшого видворення їх за територію України, або коли їм будуть виготовлені документи, щоб вони могли покинути нашу країну. Найближчий до нас пункт тримання розташований у Волинській області.
Протягом 2021 — І кварталу 2023 років, до ПТПІ було поміщено 36 осіб, які не мали при собі документів для їхньої ідентифікації та видворення.
На сьогодні у пункті перебуває 12 осіб, з яких троє — громадяни Нігерії, один — громадян Білорусі та вісім громадян РФ.
— Як відбувається оформлення нелегальних мігрантів?
Ми виявляємо таких осіб, у приміщенні міграційної служби наші працівники складають процесуальний документ, визначають штраф і дають час, аби людина самостійно виїхала з України.
Після того, ми моніторимо через системи перетин кордону. Якщо ж іноземець не виїхав з України, ми проводимо заходи щодо його повторного виявлення та видворення. Якщо людина не сплатила штраф, встановлюється заборона на в’їзд в Україну від 3 до 5 років.
Читайте другу частину інтерв’ю на LVIV.MEDIA незабаром.