Вибиті вікна та пляшки з-під алкоголю: під Львовом розвалюється палац архієпископів 

Пам'ятка вже вкотре зазнає руйнування

У селі Оброшине Львівського району руйнується палац львівських римо-католицьких архієпископів, збудований на початку 18 століття.

Журналісти LVIV.MEDIA відвідали історичну пам’ятку та вражені станом, у якому вона перебуває.

Після закінчення Другої світової війни палац передали Інституту сільського господарства Карпатського регіону, який опікується будівлею і до сьогодні.

У листопаді 2021 року голова Оброшинської ОТГ Іван Галич розповідав, що громада разом з Інститутом планують відновити резиденцію архієпископів та активно шукають ресурси.

Фото: LVIV.MEDIA
Фото: LVIV.MEDIA
Фото: LVIV.MEDIA
Фото: LVIV.MEDIA
Фото: LVIV.MEDIA
Фото: LVIV.MEDIA
Фото: LVIV.MEDIA

«Інститут хоче його відновити. Зверталися до нас, просили допомогти в цьому процесі. Відповідно, ми також скерували низку звернень – і в Академію наук, і в обласну адміністрацію, аби принаймні хоч виділили гроші на проєкт реконструкції. Наразі допомагаємо інституту залучили сюди туроператорів», - зазначав чиновник.

За словами голови, якщо Інститут не зможе відновити, то варто буде передати палац на баланс ОТГ. У такому разі можна буде залучати кошти іноземних інвесторів.

Однак, палац в Оброшине продовжує руйнуватись: осипається ліпнина з фасаду, у вікнах вибиті шибки, де-не-де замість скла причеплена клейонка. Територія навколо будівлі теж у поганому стані, адже повсюди сміття. Крім цього, місцева молодь часто проводить тут час та залишає після себе пляшки з-під алкоголю та недопалки.

Довідка:

Відомо, що проєктом палацу в Оброшине або літньої резиденції львівських архієпископів займався польський архітектор Юзеф ІІ Фонтана. Родзинкою резиденції стали скромні фасади та пишне оформлення інтер’єрів. Однак, в часі Першої світової війни російська армія пограбувала палац, а що не змогла винести – знищила. Згодом там засіли німці, а після них австрійці розгорнули табір для біженців. Опісля резиденція залишилась без вікон і дверей.

На щастя, на початку 20 століття поляки вирішили відновити будівлю. Архітектор Броніслав Віктор додав багато нового декору: балкон із спіральними колонами та різні кам’яні вазони. Втім, коли прийшли радянські війська у 1939 році, резиденція архієпископів стала військовим клубом, а на місці каплиці облаштували танцмайданчик.

Нагадаємо, що на Львівщині також занедбали маєток матері митрополита Андрея Шептицького. На території резиденції місцеві мешканці облаштували сміттєзвалище.