Вони продовжують виконувати свої функції депутатів, попри рішення судів
Львівські суди дозволили достроково припинити повноваження Івана Щурка та Тараса Чолія за рішенням політради «Української галицької партії».
Про це LVIV.MEDIA стало відомо з судових рішень, опублікованих у Єдиному державному реєстрі.
Чому депутатів вирішили відсторонити
Наприкінці 2021 року «Українська галицька партія» розпочала процедуру відкликання п’ятьох своїх депутатів із Львівської облради. Йдеться про Тараса Чолія, Івана Щурка, Марію Кульчицьку-Волчко, Юрія Фольварочного та Віталія Андрейка. Загалом фракція УГП в обласній раді складалася з шести депутатів.
Таке рішення політрада прийняла після того, як керівник фракції УГП Тарас Чолій 1 грудня 2020 року підписав меморандум про співпрацю, із фракціями партій «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Голос» та «Народний рух»
Власне, ще перед підписанням меморандуму, 19 листопада 2020 року, політрада УГП прийняла рішення про заборону створення коаліцій у Львівській облраді з політичними партіями, які представлені одіозними депутатами.
«Ми застерігаємо депутатів УГП від створення коаліцій у Львівській обласній раді з фракціями олігархічних партій, партій скомпрометованих в політиці України та таких, депутатами від яких є особи з корупційною репутацією. Тобто від коаліцій з депутатськими фракціями Європейської Солідарності, За Майбутнє, ВО Свободи, Народного Руху України, Батьківщини та Слуг Народу», - йшлося у рішенні.
Згодом, як зазначали у пресслужбі партії, політрада УГП звернулася до своїх депутатів ЛОР з вимогою відкликати свої підписи під Меморандумом, але це звернення політради п’ять депутатів з шести від УГП проігнорували. У грудні 2021 року партія розпочала процедуру їх відкликання.
«Є норма закону, яка каже, що депутат може бути відкликаний партією не раніше ніж через рік діяльності. Тобто, фактично відлік почався після того, як минув рік з моменту складання ними присяги, як депутатів обласної ради. До цього моменту діяв мораторій на відкликання депутатів, і як тільки мораторій завершився, ми розпочали процедуру, яку ми анонсували ще у 2020 році», - розповів у коментарі LVIV.MEDIA Ростислав Коваль, голова політради «Української галицької партії»
Суди підтвердили відкликання перших депутатів
З п’яти депутатів, яких відкликала політрада УГП, один вирішив добровільно відмовитися від мандату. Йдеться про Юрія Фольварочного. Чотири депутати вирішили оскаржити рішення політради своєї партії.
Зокрема, Іван Щурко та Тарас Чолій звернулися до суду із заявами про забезпечення позову. У них вони просили зупинити рішення УГП про їхнє відкликання. Так, 3 лютого 2022-го року Львівський окружний адміністративний суд зупинив дію рішення політради політичної партії «Українська галицька партія» стосовно Івана Щурка. Того ж дня суд прийняв аналогічну ухвалу за заявою Тараса Чолія. Також судді заборонили Львівській обласній територіальній виборчій комісії визнавати обраними депутатами наступних за черговістю кандидатів від УГП до закінчення розгляду позовів. Фактично, ці судові ухвали дозволили Щурку і Чолію зберегти депутатські мандати.
Втім, УГП домоглася їх зміни. Дев’ятого лютого цього року Восьмий апеляційний адміністративний суд розглянув апеляцію УГП і змінив забезпечення позову Тараса Чолія. У новому тексті уже нема згадки про зупинення рішення політради партії про відкликання депутата. Такі ж зміни у справі Щурка вніс Львівський окружний адмінсуд 23 лютого 2023 року. Тобто, цими рішеннями судів обидва депутати втратили мандати.
Депутати продовжують виконувати свої функції
Попри рішення судів Тарас Чолій та Іван Щурко продовжують виконувати депутатські функції. Відтак голова політради «Української галицької партії» Ростислав Коваль офіційно повідомив голову ЛОР Ірину Гримак про те, що Тарас Чолій та Іван Щурко уже не є депутатами. Тому слід припинити їхню участь у пленарних засіданнях, в засіданнях профільних комісій та інших органів облради, вилучити у них нагрудні знаки та посвідчення депутатів.
«Станом на сьогодні і Тарас Чолій, і Іван Щурко є позбавленні мандату. Ще один депутат Юрій Фольварич написав заяву про складання депутатського мандату за власним бажанням. Відповідно усі ці троє депутатів не можуть брати участь ні в роботі президії, ні в роботі комісій, ні бути у відрядженнях як це було вчора з Іваном Щурком, ні тим більше брати участь у пленарних засіданнях обласної ради і брати участь у голосуванні», - зазначив у коментарі LVIV.MEDIA Ростислав Коваль.
Ще щодо двох депутатів, а саме Марії Кульчицької-Волчко та Віталія Андрейка, справи знаходяться на розгляді у суді. Вони також, як і свої колеги пішли шляхом забезпечення позову.
Зокрема, Іван Щурко вже після рішення суду виїжджав за кордон на підставі розпорядження Ірини Гримак. Він був у складі делегації Львівської обласної ради на восьмому Європейському конгресі місцевого самоврядування у польському місті Міколайки, який відбувався 6-7 березня.
У коментарі LVIV.MEDIA Іван Щурко зазначив, що досі є депутатом та виконуватиме свої депутатські функції до кінцевого рішення суду щодо законності і підстав його відкликання.
«Наш позов щодо законності і підстав нашого відкликання ще навіть не розглядався. Ми зараз перебуваємо на етапі підготовчих судових засідань по суті…Я, як депутат, виконую свої депутатські обов’язки, і буду їх виконувати до рішення суду в цій справі», - зазначив Іван Щурко.
Зокрема, вчора, 8 березня, у Львівській обласній раді відбулася президія щодо дати чергової сесії ЛОР. Іван Щурко взяв у ній участь.
Тарас Чолій надавати коментар LVIV.MEDIA відмовився, пославшись на те, що є військовослужбовцем.
За словами голови політради УГП Ростислава Коваля, під час останнього засідання президії Ірина Гримак доручила оцінити його звернення юридичному департаменту облради.
«Я інформував ще раз пані голову обласної ради щодо відсутності повноважень Щурка і Чолія на участь у засіданні, на що вона мені сказала, що юридичний департамент дасть оцінку. Рішенню суду, я так розумію. Дуже дивно, коли департамент обласної ради буде оцінювати рішення суду, які є обов’язковими до виконання. Я сподіваюся, що це була просто обмовка, і голова обласної ради все-таки виконає рішення суду», - сказав Ростислав Коваль у коментарі LVIV.MEDIA.
Якщо депутати продовжать брати участь у пленарних засіданнях та роботі комісій, Українська галицька партія має намір звертатись у НАБУ та НАЗК.
LVIV.MEDIA намагалися взяти коментар стосовно цієї ситуації у Голови ЛОР Ірини Гримак, проте протягом півтора дня вона не відповідала журналістам LVIV.MEDIA на дзвінки.