Зокрема роботи тривають у Підгорецькому замку та у храмі у Винниках
Поляки відновлюють пам'ятки на Львівщині, пов'язані з польською спадщиною. Вони працюють у костелах, замках, а також у бібліотеках. Про це написало польське видання Rzeczpospolita. Відновлювальні роботи проводитимуть, зокрема, в Підгорецькому замку, який розташований за сто кілометрів на схід від Львова.
Роботи в замку в Підгірцях
Замок був зведений в першій половині XVII століття для гетьмана Станіслава Конєцпольського. Саме це місце було використано як майданчик для резиденції Радзивіллів у Кейданах під час знімання фільму Єжи Гофмана "Потоп".
Відновлюватимуть стіни північно-східного алькеру замку в Підгірцях, який вважався одним з найкрасивіших палацових об'єктів, був королівською резиденцією і колись називався Східним Версалем. У липні 2024 року сталося пошкодження блоку алькеру.
Оновлення оздоблення храму у Винниках
2024 року також проводили роботи з відновлення у парафіяльному костелі Успіння Пресвятої Діви Марії у Винниках, який був зведений у 1738–1766 роках за проєктом Бернарда Меретина. Раніше експерти визнали, що стан оздоблення костелу є поганим.
“Це, зокрема, пов'язано з тим, що після Другої світової війни в цьому об'єкті знаходився склад. У 2024 році було відкрито оригінальну кольористику дерев'яного музичного хору, очищено декорації та проведено консервацію столярних виробів”, — пише видання.
Відновлюють книги з Поторицької бібліотеки
Поляки проводять також консервацію книг з Поторицької бібліотеки, яка була заснована на початку XIX століття Юзефом Каласантієм Дідушицьким. Бібліотека налічувала понад 50 тисяч рукописів, серед яких були, зокрема, рукописи Юліуша Словацького, інкунабули, в тому числі листи Яна Длугоша, атласи, гравюри.
У 2024 році було відновлено близько 20 об'єктів з цих збірок. Відреставровано, зокрема, працю польського природознавця Яна Йонстона, твір Карла Ліннея, шведського лікаря та природознавця, "Огляд лісового господарства на основі регуляції з 1856 року", в якому описані поторицькі маєтності, та енциклопедію, розроблену французьким дослідником Жаном Гійомом Брюг'єром.
Лазерне сканування інтер’єру костелу кармелітів
Польське підприємство "Artem Renovo Paweł Boliński" проводило роботи у львівському костелі Кармелітів святого Архангела Михаїла, який був зведений у другій половині XVII століття. Після війни в монастирі розміщувався музей науки і техніки, а в частині приміщень знаходилися майстерні. У 1991 році костел був переданий греко-католицькому згромадженню студитів.
У костелі провели, зокрема, лазерне сканування інтер'єру. "Проведені дослідження дозволили визначити стан збереження декорацій як катастрофічний і такий, що потребує негайних консерваційних робіт", – повідомив Інститут Полоніка.
Нагадаємо, раніше повідомляли, що у рамках програми Міністерства культури та національної спадщини “Охорона культурної спадщини за кордоном” Польща виділить 7 млн злотих на відновлення пам'яток, пов'язаних з польською спадщиною, які розташовані за кордоном. Зокрема фінансування отримає і проєкт реставрації Підгорецького замку, а також інші пам’ятки у Львові та в області.