Посадовці міськради обіцяють спортивний комплекс, а мешканці підозрюють майбутню приватну забудову
У Львові вже кілька місяців триває суперечка навколо забудови парку 700-річчя, де планують звести тенісні корти. Ще на початку вересня депутати міськради дозволили поділити територію парку, щоб на одній із ділянок збудувати спортивний об’єкт. Однак після обурення мешканців мер Андрій Садовий заветував цю ухвалу. Як з’ясувалося, влада насправді не відмовилася від проєкту, а лише планувала перенести корти в інше місце в межах парку.
У п’ятницю, 31 січня, чиновники міськради ініціювали зустріч із мешканцями, щоб представити нову концепцію проєкту, натомість отримали хвилю обурення та протести від жителів. Десятки людей, які проживають неподалік парку, прийшли на зустріч одразу налаштовані проти зведення кортів, оскільки переконані, що будь-яка забудова в цій зеленій зоні — неприйнятна.
«Чому ніхто не спитав громаду?»
«Ви хочете говорити з людьми про те, як будувати ці корти, але ви не хочете почути, що нам нафіг не потрібні ці корти. Нам потрібен парк!», — обурювалися мешканці, які вимагали чітких відповідей.
Замість спокійної розмови ситуація швидко загострилася. Мешканці висловлювали невдоволення, деякі тримали в руках плакати з протестними гаслами. Майже дві години люди сперечалися з представниками влади, поки ті намагалися їх переконати, що забудова не змінить цільового призначення землі, а навпаки покращить інфраструктуру для занять спортом. Аргументи посадовців не вплинули на людей і питання залишилося відкритим.
Корти для всіх чи для обраних?
На початку зустрічі чиновники запевняли, що вхід на майбутні тенісні майданчики буде вільним. Однак, згодом в процесі розмови уточнили, що планується побудова 8 тенісних кортів із адміністративною будівлею, з яких:
- 6 кортів будуть платними
- лише 2 – з вільним доступом
На думку мешканців, проєкт перетворить частину парку на закритий комерційний об’єкт, доступний лише тим, хто зможе собі дозволити платні послуги. «Ми за те, щоб парк належав людям. Треба слухати громадськість, що вони хочуть бачити. Це єдиний парк у нас на території, де є озеленення, де ми можемо гуляти. Частина зроблена під гойдалки, а частина – в жахливому стані. Тут можна посадити гарні дерева, можна зробити волейбольний майданчик», — розповіла мешканка району Наталя Чижик у коментарі LVIV.MEDIA
Також громада не вірить, що забудова обмежиться лише тенісними кортами, адже для функціонування комплексу потрібні під’їзди, паркінг, адміністративна будівля та підсобні приміщення, які також потребують території, яка, найімовірніше, буде вилучена з парку.
На будівництво кортів необхідно орієнтовно 35 млн грн
Начальник відділу інвестицій і проєктів Львівської міськради Олег Веклин заявив, що громадська організація «Тенісна академія Ю-Некст», яка є ініціатором проєкту, оцінила будівництво тенісних кортів у 35 мільйонів гривень. Втім, остаточна вартість буде визначена лише за результатами інвестиційного конкурсу – якщо його проведуть і якщо депутати підтримають відповідні ухвали.
На зустріч із мешканцями також прийшла народна депутатка Софія Федина, яка обмовилася про зацікавленість забудовників у цій території. «Гуляє інформація, що кілька будівельних компаній запитуються про територію, бо в них була б ідея побудувати 4-5 поверхові котеджі», – заявила Федина. У коментарі журналістам LVIV.MEDIA вона не хотіла уточняти, про які компанії чи осіб йдеться, але натякнула, хто саме може стояти за цим проєктом.
«Насправді, хто має фінансувати це – невідомо. Я знаю, але не можу називати прізвище – один з депутатів міськради проштовхує це питання. Чи він представляє громадську організацію, чи представляє інвестора – я не маю інформації. Проблема полягає у тому, що на корти потрібно 35 млн грн і будь-яка громадська організація цих грошей точно не має. Тому раз ГО подала такий проєкт, значить тут вже точно все визначено», — зазначила нардепка.
Чиновники кажуть, що проєкту ще немає, але вже показують макети
Директор департаменту природних ресурсів Львівської міськради Тарас Кубай підтвердив, що проєкт будівництва кортів ініціювала ГО «Тенісна академія Ю-Некст». Відповідно до їхнього звернення, міськрада підготувала ухвалу про поділ парку 700-річчя: 19 га залишали під парк, а 1,2 га мали передати під корти. За даними аналітичної системи YouControl, ГО «Тенісна академія Ю-Некст» створили у Львові у 2020 році. Її власниками є Остап Ткач, Юрій Боярінов та Сергій Рагозін. Академія працює на вул. Стрийській, 195б.
Спочатку корти планували звести безпосередньо в парку, а тепер, планують розміщення кортів на території занедбаної господарської зони ЛКП «Зелений Львів», що у межах того ж парку.
На початку зустрічі чиновники запевняли, що процес ухвалення дозволу на розробку проєкту в процесі і фінальної концепції ще немає. Однак, під час розмови з мешканцями вже показали візуалізацію майбутніх кортів, що викликало обурення: «Якщо проєкту немає, то звідки готовий макет забудови?», — здивувалися люди.
Найбільше емоції не вщухали під час розмови львів’ян із головним архітектором міста Антоном Коломєйцевим.
Коломєйцев намагався переконати громаду, що господарська зона ЛКП «Зелений Львів», на території якої планується будівництво, перебуває у вкрай занедбаному стані. За його словами, там старі приміщення та конюшні, які давно не використовуються за призначенням і потребують кардинальних змін.
«Де пропонується розмістити ці корти? В господарській частині «Зеленого міста». Подивіться на ту територію з тими сараями і старими конюшнями. Чому їх не можна перетворити на спортивний обʼєкт?», — обурився Антон Коломєйцев.
Компромісу не знайшли: громада залишається проти
Попри двогодинну дискусію, жодного компромісу між мешканцями та представниками міськради знайти не вдалося. «Це була ознайомча зустріч», – пояснив директор департаменту природних ресурсів Тарас Кубай, додавши, що інформацію про реакцію людей передадуть у мерію. Він запропонував мешканцям подати офіційне колективне звернення. Люди не стали чекати. Прямо під час зустрічі мешканці почали збирати підписи до звернення, яке скерують у мерію.
«Ми зрозуміли, що хочуть, грубо скажу, пропихнути першу ухвалу, в якій буде зелене світло для підготовчих робіт, щоб тут збудувати усе, що вони запланували. Ми будемо писати звернення на міського голову, на профільні комісії — архітектури, земельну комісію і екології, а також на голів фракцій. Ми будемо апелювати про те, щоб тут просто не було ніякого будівництва. Нам не потрібен інвестор, і нам не потрібне будівництво. І ми просимо місто знайти альтернативну ділянку для цієї забудови», — пояснила мешканка району Ірина Стахура.
До слова, мешканці вже раніше зверталися до міськради, але відповіді не отримали. Оксана Остап’юк ще 31 грудня подала офіційне звернення, проте навіть після закінчення терміну розгляду їй не надали жодної відповіді. «Кожен каже: “Я тут ні до чого”. Як ми можемо знати їхні аргументи?», – обурюється вона.
Що відбувається в парку вже зараз
Додаткове занепокоєння серед мешканців викликав той факт, що на території парку розпочалися роботи з розчищення території. Люди боялися, що це перший етап підготовки до забудови. Втім Тарас Кубай запевнив, що жодних будівельних робіт не проводять. За його словами, ЛКП «Зелений Львів» просто виконувало планову зачистку, яка здійснюється в усіх міських парках навесні та восени.
«Пов’язувати ці роботи з можливим будівництвом не варто», – запевнив чиновник.
Громада наполягає, що паркові території повинні залишатися вільними від будь-якої комерційної забудови. Люди не проти розвитку спортивної інфраструктури у Львові, але вони впевнені: це можна зробити на альтернативній ділянці, а не шляхом скорочення єдиної зеленої зони району.