Обмежено придатні й повторне проходження ВЛК: що треба знати

4 травня почне діяти закон, який скасовує статус «обмежено придатний». Таким чоловікам треба пройти ВЛК після вручення повістки

В Україні скасували статус «обмежено придатний» для чоловіків. Такі чоловіки мають повторно пройти ВЛК, щоб отримати новий статус придатності до військової служби. Про те, скільки часу в обмежено придатних є на проходження ВЛК та коли йти на комісію — розповідає LVIV.MEDIA.

Статус «обмежено придатний» скасували. Що далі?

У квітні президент Володимир Зеленський підписав закон, який скасовує статус «обмежено придатний». Цей закон визначає, що обмежено придатні до військової служби мають повторно пройти медогляд. На це в них є дев’ять місяців, але фактично цей період може виявитися меншим.

Обмежено придатні мають повторно пройти ВЛК

Обмежено придатні мають повторно пройти ВЛК впродовж дев’яти місяців після того, як відповідний закон набуде чинності. Це стосується й тих чоловіків, яких визнали обмежено придатними до набуття чинності законом. Оскільки закон опублікували 4 квітня й він набуває чинності через місяць з моменту опублікування, то відлік цих дев’яти місяців, упродовж яких обмежено придатні до військової служби мають повторно пройти ВЛК, починається з 4 травня. Відповідно, обмежено придатні мають пройти ВЛК в період з 4 травня до 4 лютого, але цей період може бути меншим. Нижче пояснюємо, з чим це пов’язано.

Коли обмежено придатним йти на повторну ВЛК

У законі, який зобов’язує обмежено придатних повторно пройти ВЛК, написано, що уряд та міністерства мають три місяці на те, щоб привести свої нормативно-правові акти відповідно до цього закону. Для уряду та міністерств цей період починається також 4 травня. Відповідно, якщо уряд та Міноборони змінять свої нормативні акти, скажімо, в червні, то в обмежено придатних буде лише вісім місяців на повторне проходження ВЛК. Якщо ж у липні — сім і так далі. Зокрема, за цей час уряд має оновити перелік захворювань, з якими чоловіків визнаватимуть непридатними або придатними.

Водночас відповідні зміни вже напрацьовують і цілком імовірно, що у травні їх ухвалять. Але до ухвалення таких змін повторне проходження ВЛК не здійснюватиметься, оскільки, як пояснювали адвокати, військово-лікарські комісії не матимуть правового підґрунтя діяти за нормами, які затверджує новий закон.

Після того, коли зміни до наказу МО №402 ухвалять, обмежено придатним вручатимуть повістки на ВЛК і вже військово-лікарська комісія визначатиме їхній подальший статус. Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк раніше прогнозував, що повторні медогляди обмежено придатних почнуть з середини травня. Таким чином:

  • після повторного огляду військові, яких визнають непридатними, будуть звільнені з військової служби, придатні — продовжать її;
  • військовозобов'язаних, визнаних непридатними, виключать з військового обліку, придатні — зможуть проходити службу, пояснювали в Міністерстві оборони.

Що чекає на обмежено придатних після повторної ВЛК

Обмежено придатні до військової служби після повторного проходження ВЛК отримають нові статуси, які визначатимуть, в яких військах і на яких посадах можуть служити такі чоловіки та чи можуть вони служити взагалі. Відповідні зміни мають бути внесені до наказу Міноборони №402.

За словами директорки департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксани Сухорукової, замість обмежено придатних чоловіків визнаватимуть або придатними до військової служби, або непридатними. Придатних до військової служби чоловіків розділять на такі категорії залежно від ступеня функціональності:

  • повністю придатні;
  • придатні до служби у вищому військовому навчальному закладі (ВВНЗ), в ТЦК, частинах забезпечення, установах, організаціях, але непридатні до служби в десантно-штурмових військах, морській піхоті, ССО, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо;
  • придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до ВВНЗ);
  • придатні для виконання специфічних завдань.

Детальнішої інформації про нові статуси для обмежено придатних немає.

Чи можуть обмежено придатні виїхати за кордон

Чоловіки, які обмежено придатні до військової служби, не можуть виїхати за кордон під час воєнного стану. За кордон під час воєнного стану можуть виїжджати лише чоловіки, які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік або висновок військово-лікарської комісії про непридатність.