• Головна
  • Новини Львова
  • Як у Львові лікують пацієнтів після укусу змій: чи є протиотрута і які інфекції спричиняє укус

Як у Львові лікують пацієнтів після укусу змій: чи є протиотрута і які інфекції спричиняє укус

Лікування пацієнтів, яких вкусила змія чи гадюка триває щонайменше два тижні

Сироватки проти укусу змій ні в лікарнях України, ні Львова та області немає вже кілька років, проте, все необхідне лікування пацієнти, що стали жертвами укусів, отримують у повному обсязі відповідно до симптомів.

Про це пише Суспільне

Протизміїна отрута – далеко не панацея, тож краще подбати про щеплення від правця, адже саме укус змій може стати вогнищем цієї важкої інфекції, кажуть медики.

Вже до середини літа на Львівщині зафіксували 11 випадків укусів змій. Найчастіше, за даними Департаменту цивільного захисту населення Львівської ОВА, гадюки нападали на людей у Стрийському районі, а також Самбірському, Золочівському, Дрогобицькому та Яворівському районах. Серед потерпілих є й діти. Активні змії та гадюки до осені.

Минулого тижня у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі потрапила 14-річна дівчинка, яку у лісі в Самбірському районі, під час збору ягід, за палець правої руки вкусила гадюка звичайна.

За словами дитячого анестезіолога лікарні Тараса Бурачока, стан дівчинки був не критичний, проте припухлість, набряк і синюшність на руці швидко прогресували та поширювались до плеча. Через сильний біль дитина не могла рухати рукою. Її відразу госпіталізували в реанімаційне відділення.

Зараз стан дівчинки покращився і цього тижня її вже перевели у педіатричне відділення.

«Показники крові і коагулянтів вже в нормі, тож пацієнтку перевели у звичайне відділення. Тут вона ще певний час отримуватиме терапію, але її стан уже набагато кращий, вона одужує», — каже Тарас Бурачок.

Це вже не перша дитина за цей сезон, яка потрапила у Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр після укусу змій. Зазвичай в рік таких пацієнтів є близько двадцяти.

За словами дитячого анестезіолога, є напрацьований локальний маршрут і медичний протокол, відповідно до яких проводять лікування малих пацієнтів. В основному це симптоматичне лікування.

«Основна проблема у тому, що зміїна отрута впливає на згортання крові, коагуляцію, тому можливе тромбоутворення. Відтак, основний метод лікування — це антикоагулянтна терапія, контроль показників згортання крові, а також загальна, симптоматична терапія: знеболення, контроль за враженою кінцівкою», — каже лікар.

Сироватки проти укусу змій в Україні вже немає кілька років. Та й нагальної потреби в ній немає.

Дитячий анестезіолог дитячого медцентру Тарас Бурачок каже, що раніше була сироватка польського виробництва, а ось анестезіолог Львівської обласної клінічної лікарні Олег Півень пригадує, як протиотруту закупляли у державах Центральної Азії — Узбекистані та Таджикистані. Йдеться про протизміїні сироватки "Антигюрза" та "Антикобра", але для нашої місцевості вони були неефективні. Також свого часу використовували сироватку російського виробництва, проте кілька років тому вона не пройшла перереєстрацію.

Лікування укусів

У лікарнях Першому ТМО зазначили, що лікування пацієнтів, які потрапляють після укусу змій проводиться симптоматично і в повному обсязі. Лікарі їхніх медичних закладів використовують протоколи медичної системи МОЗ. Як наголосили тут — сироватка, якої й так не має, визначальної дії у лікуванні не надає.

Такої ж думки Тарас Борачок, який стверджує: якби сироватка і була, то найбільшої ефективності вона б принесла у перші дві-чотири години після укусу змії.

«Змії, гадюки кусають людей здебільшого під час прогулянок по лісу, десь у гірських місцевостях. Однозначно, що користі було б більше, якщо сироватку застосовували б у тих районах, тобто у перші години після укусу. До Львова пацієнтів зазвичай привозять вже після надання першої допомоги. Але навіть те, що сироватки немає, не впливає на лікування пацієнтів», — каже дитячий анестезіолог.

За його словами, застосування протиотрути потребує чіткого розуміння, що вона подіє і користь буде більшою, ніж ризики після введення. Мовляв, від сироватки, яка є моновалентною, також можуть виникнути побічні ефекти, зокрема, анафілактична реакція. Сироватка має діяти прицільно і протидіяти конкретній отруті. Для цього пацієнт повинен чітко знати, яка саме змія його вкусила.

Що робити, якщо вкусила змія

Дуже важливо знати та пам’ятати, що робити та як діяти у разі укусу змії. За словами медиками потрібно:

  • знерухомити кінцівку. Це важливо, адже коли кінцівка функціонує, то в ній пришвидшується кровоплин, а отже отрута може швидше поширюватись по цілому тілу;
  • звільнити від стискаючого одягу (зняти одяг, штани, шкарпетки, взуття);
  • не накладати жодного джгута;
  • не відсмоктувати чи видушувати отруту;
  • на місце укусу прикласти щось холодне;
  • викликати "швидку" або самим прямувати до медичного закладу.

Що стосується протиалергійних препаратів, то їх пити не обов’язково. Від анафілактичної реакції антигістамінна пігулка не врятує, а лише адреналін, який можуть вколоти медики.

Тривалість лікування

Лікування пацієнтів, яких вкусила змія чи гадюка триває щонайменше два тижні. Усе залежить від самої жертви та її віку. Чим менша дитина, тим рівень інтоксикації буде вищий, відтак лікування і госпіталізація — триваліші.

Кожного, хто поступає з укусом, перевіряють на наявність вакцини від правця. Річ у тім, що укус змії – це травма, яка може стати вогнищем важкої інфекції, тому фахівці наголошують на необхідності вчасної вакцинації від небезпечного захворювання: дітей — згідно з календарем щеплень, дорослих — ревакцинація кожні десять років.

«Коли до нас поступає така дитина, питаємо батьків щодо вакцинації. Зараз тенденція щодо щеплення набагато краща і багато дітей їх має. Тим, у кого вакцинації немає, обов’язково проводимо екстрене введення препарату», — наголосив Тарас Борачок.

Нагадаємо, Львівщина - лідер серед областей за кількістю укусів зміями.