Львівські церкви та костели, які треба відвідати у першу чергу

Храми мають багато історію, яка триває століттями

Львів — місто, де історичні та культурні пам’ятки є на кожному кроці. Окрім музеїв та закладів кожен турист повинен відвідати й унікальні церкви та костели.

LVIV.MEDIA розповідає, які храми Львова слід відвідати в першу чергу та чому.

Собор Св. Юра 

Одним з найбільш впізнаваних та вишуканих храмів Львова є собор Св. Юра. Він унікальний тим, що в 1998 року разом із Ансамблем був внесений до Світової спадщини ЮНЕСКО. Саме у соборі поховані такі відомі діячі УГКЦ: митрополит Андрей Шептицький, владика Володимир Стернюк, патріарх Йосиф Сліпий та інші. На дзвіниці собору розташований найстаріший в Україні дзвін, вилитий 1341 року.

Адреса: площа Святого Юра, 5

Собор св. Юра. Фото: LVIV.MEDIA

Бернардинський монастир і костел Св. Андрія

Церква святого Юрія є однією з найбільших святинь Львова. Перша служба у храмі відбулася ще у 1611 році, у день святого Андрія. Однак перед цим на місці церкви стояв дерев’яний монастир, який довгий час був форпостом системи укріплень Львова. До нашого часу збереглася тільки східна стіна укріплень та Глинянська вежа — з боку площі Митної. На фасаді можна побачити статуї святих Ордену бернардинів, а в нішах другого ярусу — скульптурні зображення Матері Божої і апостолів Петра і Павла.

Адреса: Соборна площа, 1

Церква святого Андрія. Фото: LVIV.MEDIA

Домініканський собор

Домініканський собор почав свою історію з монастиря ще у XIII столітті на прохання дружини українського князя Лева Даниловича, угорської принцеси Констанції, яка була католичкою та дуже сумувала за домом. Вже у 1970 році тут відкрили Музей релігії та атеїзму. З 90-х років Домініканський собор спочав належати греко-католицьким храмом Святої Євхаристії.

Адреса: Музейна площа

Домініканський собор. Джерело: lviv.travel

Церква Св. Ольги та Єлизавети 

Храм Св. Ольги та Єлизавети має найвищу вежу у Львові, яка становить 88 метрів. Назвали його на честь дружини австрійського цісаря Франца-Йосифа I — імператриці Єлизавети “Сісі”, яку вбили. Неоготичний собор спочатку задумувався як головний храм залізничного району, аби закрити вигляд на Собор Святого Юра,що був греко-католицьким храмом. Саме таким чином хотіли підкреслити римо-католицьку сутність Львова. Та, за іронією долі, вже у 1991 році колишній костел віддали греко-католицькій громаді міста.

Адреса: площа Кропивницького, 1

Церква Святої Ельжбети. Джерело: via-regia.org.ua

Єзуїтський костел 

Спорудили костел ще у XVII столітті, як місце ордену єзуїтів, за зразком римської соборної церкви Товариства Ісуса. Храм став чи не найбільшим у Львові, адже може вмістити близько 5 тисяч вірян. У костелі розміщені надгробки видатного полководця, оборонця Львова від татар Станіслава Яблоновського та родини магнатів Дідушицьких. Крім того, Єзуїтський костел став чи не найпершим храмом на східноєвропейських теренах у стилі раннього бароко.

Адреса: вул. Театральна, 13‎

Гарнізонний храм. Джерело: 24 канал

Вірменський собор

Храм є пам’яткою архітектури національного значення та входить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Його збудували ще у другій половині XIV ст, автором виступив майстер, який свого часу споруджував мурований собор святого Юра. Ансамбль собору є унікальною пам'яткою вірменської середньовічної архітектури в Україні. До того ж саме ця церква є єдиним храмом Вірменської апостольської церкви в західному регіоні України. Саме у цьому соборі у 2001 році молився Папа Римський Іван Павло II.

Адреса: вулиця Вірменська, 7-13

Вірменський собор. Джерело: travels.in.ua

Нагадаємо, раніше LVIV.MEDIA розповідало про те, що вчені знайшли стару версію глави Біблії, яка була захована під розділом тексту протягом більш ніж 1 500 років.