Розповідаємо скільки коштів отримує установа та скільки мешканці платять за своє перебування у закладі
Нещодавно представники Офісу омбудсмена Дмитра Лубінця прийшли з перевіркою до Львівського геріатричного пансіонату та виявили низку порушень прав пацієнтів. У Telegram-каналі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини опублікували фото пацієнтів пансіонату, де видно рани і неналежні санітарні умови.
Перевірка виявила низку таких фактів, а саме:
- підопічні не надають письмову усвідомлену згоду на лікування;
- не проводиться огляд підопічних лікарсько-консультативною комісією;
- відсутні комплексні заходи з реабілітації та фізіотерапії;
- недотримується принцип безбар’єрності;
- недотримується доступ до питної води;
- порушено санітарно-гігієнічні норми;
- порушено норми житлової площі з розрахунку на одного підопічного;
- не контролюється зберігання інсулінових препаратів;
- не фіксуються випадки травмування, що може свідчити про «можливі приховування фактів отримання тілесних ушкоджень підопічними»;
- порушуються права підопічних володіти, користуватися і розпоряджатися власними коштами.
Після опублікованих Офісу омбудсмена даних, журналістка LVIV.MEDIA проаналізувала закупівлі комунального закладу. Ми також навідались до пансіонату та дізнались, скільки коштів отримує установа і у яких умовах проживають люди.
Закупівля продуктів
Аналізуючи закупівлі пансіонату можна побачити, що деякі продукти заклад купує за ціною вище ринкових. Частину продуктів постачає компанія ТОВ «Західна регіональна компанія», яка раніше вже згадувалась у матеріалах медіа та постачала продукти різним закладам за цінами, вищими ринкових.
Зокрема, у лютому комунальний заклад закупив у ТОВ «Західна регіональна компанія» 12 тис. 820 яєць по 7,70 грн/од. Тим часом ця ж компанія у лютому підписала договір на постачання яєць одній із львівських початкових шкіл по 6,96 грн/од., а з притулок для дітей служби у справах дітей ЛОДА — по 7,26 грн/од. Наприкінці січня компанія підписала договір з винниківською санаторною школою на постачання яєць по 6,60 грн/од.
«Була укладена угода, на період укладення угоди ми керуємося моніторинговими цінами, які є на той період. Якщо угода була укладена, наприклад, в січні, і була така ціна, і була в специфікації закладена така ціна, вони нам так і привозили. І через то десь могло виникнути такий нюанс», — пояснила LVIV.MEDIA головна бухгалтерка пансіонату Ірина Віт.
- Дата публікації
Також пансіонат уклав із ТОВ «Західна регіональна компанія» угоду на закупівлю 2350 кг масла за ціною 309,96 грн/кг.
Попри це, у березні-квітні ця ж компанія уклала угоду на постачання масла відділом освіти Шевченківського та Залізничного районів управління освіти департаменту гуманітарної політики ЛМР за ціною 289,98 грн/кг. Львівському державному університету внутрішніх справ уклав з компанією угоду на постачання масла за ціною 299 грн/кг.
Крім того, Львівський геріатричний пансіонат уклав у березні угоду з компанією на постачання у 2023 році 2300 кг цукру за ціною 42 грн/кг. Тим часом інші підприємства на Львівщині постачають комунальним закладам цукор за ціною 31,50 — 34,65 грн/кг.
Так, у березні Магерівський заклад дошкільної освіти Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району купив цукор по 34,65 грн/кг, КУ «Центр надання соціальних послуг Підкамінської селищної ради» купив цукор за ціною 34,00 грн/кг та Червоненське вище професійне училище придбало цукор за ціною 31,00 грн/кг.
Як розповіла LVIV.MEDIA головна бухгалтерка Львівського геріатричного пансіонату Ірина Віт, об’єм продуктів, що необхідно закупити, розраховується на початку року відповідно до добових норм харчування та планової кількості ліжко-днів.
- Дата публікації
Виплата пенсій
Серед виявлених представниками Офісу Омбудсмена Дмитра Лубінця були порушення прав підопічних володіти, користуватися і розпоряджатися власними коштами. Зокрема, за своє перебування у пансіонаті мешканці платять 75% своєї пенсії, решту 25% — вони отримують на руки під особистий підпис.
У повному розмірі пенсію отримують лише ті мешканці, діти яких уклали договір та сплачують за фактичне утримання родича. В іншому випадку, Пенсійний фонд України перераховує 75% пенсії на рахунок комунального закладу, а решта 25% мешканці отримують під власний підпис через поштаря.
Пенсіонери, які не перебували у закладі декілька днів, отримують 100% нарахованої за ці дні пенсії.
«Людям, які на певний період часу, наприклад, написали заяви й пішли додому на свята чи потрапили у лікарню на лікування, на той період дається наказ про те, що вони не проживали в пансіонаті. Тобто, пансіонат не поніс затрат на їх утримання. Цим людям виплачується за той період 100% пенсія», — розповіла головна бухгалтерка Львівського геріатричного пансіонату.
Скільки коштів отримує пансіонат
Перевірка виявила у закладі недотримання принципу безбар’єрності та порушення санітарно-гігієнічних норм. Зазначимо, що більша частина пенсії мешканця перераховується закладу за його утримання. Відтак, фактично, пенсіонери самі платять за своєї перебування у закладі.
Власне, у 2023 році фінансування геріатричного пансіонату становить 76 млн грн, з яких 46 млн грн є державними грошима, а решта — гроші отримані від надання платних послуг та перерахунок частини пенсій від Пенсійного Фонду України.
Якщо у мешканця закладу є працездатні діти та діти, які не є особами з інвалідністю, вони повинні укладати договір з пансіонатом та оплачувати за проживання родича.
«В нас серед 305 мешканців є близько 20-ти мешканців, які мають працездатних дітей. Згідно з нашим положенням, якщо родичі мають працездатних дітей, діти не мають наявної інвалідності, то вони повинні сплачувати відповідно до фактичних затрат пансіонату в місяць [ред.- за особу]», — розповіла головна бухгалтерка пансіонату Ірина Віт.
У середньому у січні-березні утримання одного мешканця коштувало 8 500 до 8 870 грн у місяць. Найбільші витрати були у грудні минулого року — 9 152 грн по загальному фонду.
- Дата публікації
Окрім того, мешканці пансіонату, пенсія яких перевищує 2-х прожиткові мінімуми та менша від 4-х прожиткових мінімумів, повинні платити диференційовану оплату — 80% від розміру пенсії мешканця.
Утримання пансіонату та ремонтні роботи у закладі
У 2021 році Львівська обласна рада виділила Львівському геріатричному пансіонату 2 млн гривень на встановлення сучасної огорожі. Втім, пройшло вже два роки, однак огорожі навколо закладу так і не збудували.
У коментар LVIV.MEDIA головна бухгалтерка Львівського геріатричного пансіонату, розповіла, що огорожу таки не збудували, а кошти, за погодженням з ЛОР, використали на заміну частини вікон у комунальному закладі.
Причиною, чому кошти не використали за призначення, стало те, що заклад не здійснив технічне розмежування землі. Відповідну інформацію підтвердили у департамені соціальної політики Львівської обласної військової адміністрації.
«У зв’язку з технічними моментами по розмежуванню земельної ділянки нам не вдалося говорити про реалізацію проєкту, а саме через виготовлення проєктно-кошторисної документації. Водночас зазначені кошти було перескеровано на не менш важливий напрям, а саме на заміну вікон в корпус», — розповів Роман Андрес, заступник директора департаменту соціального захисту населення ЛОВА.
Втім, чому не вдалося провести технічне розмежування землі,у департаменті соціального захисту населення Львівської ОВА LVIV.MEDIA не розповіли.
У Львівському геріатричному пансіонаті зазначають, що частина території пансіонату на сьогодні є взагалі не загородженою. Однак крім того, що реалізувати проєкт не можуть через непроведене технічне розмежування землі, цьогоріч у бюджеті обласні не передбачено на це коштів.
Серед іншого, у 2023 році геріатричному пансіонату передбачено 7 млн грн на капітальний ремонт укриття, влаштування пандуса до укриття, ремонт електромережі та системи водопостачання та водовідведення.
Також LVIV.MEDIA звернуло увагу на те, що у Львівському геріатричному пансіонаті таки не ввели в експлуатацію реконструйоване приміщення першого корпусу.
У департаменті соціального захисту ЛОВА виданню відповіли, що заклад відправив заявку на отримання сертифіката готовності об’єкта до введення в експлуатацію, однак до приміщення була низка зауважень, які усувалися.
«Були зауваження, які усувалися, стосувалися таких речей, як обшивка труб вентиляційної системи, косметичний ремонт. Роботи було проведено і 1 квітня знову ж таки було оглянуто зазначений корпус і подано документи вдруге. Чекаємо на результат», — сказав Роман Андрес, заступник директора департаменту соціального захисту населення ЛОВА.
Після введення приміщення в експлуатацію, у корпус повинні переселити мешканців пансіонату з проблемами опорно-рухового апарату та мешканців із наявною інвалідністю, які не можуть себе обслуговувати.