Із квітня минулого року за кожним районом і парком Львова закріплений садівник
У 2021 році Львів вперше в Україні запровадив посади міських садівників нового формату. Із квітня минулого року за кожним районом і парком Львова закріплений фахівець, який детально вивчив озеленення ділянки. В управлінні екології та природних ресурсів ЛМР пояснюють, що робота садівників стала першим кроком на шляху до повної інвентаризації дерев й інших об'єктів озеленення в місті та допомогла суттєво змінити якість зелених насаджень.
Сьогодні садівники залучені до складання планів робіт з догляду за рослинами, а також стежать за їх виконанням. Керівниця управління екології та природних ресурсів Олександра Сладкова акцентує, що це дозволяє навести лад у складній і розгалуженій системі, коли окремі види робіт на одній і тій самій ділянці виконують декілька різних підрядників.
"Коли я прийшла на посаду керівника, я побачила, що паркам і величним деревам Львова бракує не стільки грошей, скільки компетентного догляду і небайдужості. Саме це дає якість озеленення. Тож коли з‘явилися садівники, я зрозуміла, що це саме та ланка, якої так не вистачало. Вони роблять в 10 разів більше в плануванні й контролі догляду озеленення, ніж до того це робила я", — розповідає Олександра Сладкова.
Вона додає, що довгі роки доглядові роботи в Україні проводились за застарілими нормами, які місто отримало у спадок від Радянського Союзу. Садівники змінюють це, впроваджуючи у Львові сучасні світові практики й методи. Це дозволяє вивести роботу озеленювачів на якісно новий рівень.
Зокрема, міським садівничим вдалось впровадити нові тенденції у плануванні квітників. Прикладом цього є клумба біля Ратуші та озеленення вулиці Чернівецької — вони виконані в актуальному зараз стилі "нової хвилі". Посадки з декоративних злаків та багаторічних рослин імітують природну лучну рослинність нашого регіону.
Фахівці відділу не лише працюють з сучасними трендами — вони також відроджують місцеві садівничі традиції. Так, минулого року за архівними матеріалами було відтворено клумбу Арнольда Рерінга в партерній частині парку імені Івана Франка. Також спільно з фахівцями-дендрологами садівники відновили й доповнили насадження у сквері на Святоюрській площі.
Цієї весни вперше за довгі роки на вулицях та в парках міста з’явились тюльпани, крокуси, нарциси та інші весняні первоцвіти. Цей експеримент визнали вдалим, і він теж є здобутком відділу садівників.
Завдяки злагодженій роботі садівників, серед яких є фахівці різних профілів, стала можливою реалізація таких глобальних загальноміських проєктів, як закладання Саду пам'яті Героїв АТО/ООС, над яким працювала уся команда. Також було проведено надскладну, з точки зору логістики, посадку чорних сосен на Меморіалі пам'яті Героїв Небесної Сотні.
Масштабна минулорічна висадка дерев та кущів на вулицях міста також відбулась належним чином завдяки тривалій роботі садівників з планування, підготовки та нагляду. Вони кількаразово обійшли місця висадки кожного дерева чи куща, визначили підготовчі роботи, простежили за проведенням посадки й запланували подальший догляд.
Парки у віддалених куточках міста, маловідвідувані парки: такі як Снопківський, Архангела Михаїла, Скнилівський, раніше традиційно фінансували та доглядали за залишковим принципом. Тепер кожен із них має свого "адвоката" в особі садівника району, який стежить, щоб про парк піклувались належним чином. Завдяки цьому, багато занедбаних паркових зон отримали нове життя.
Садівники додатково гуртують навколо себе громади своїх районів, внаслідок чого, мешканці активно включаються в роботи щодо озеленення та догляду. По всіх зелених зонах проводять толоки — тепер за участі садівників, що дозволяє не лише прибирати територію від сміття, але й проводити більш складні і кваліфіковані роботи.