Ще восени 2020 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який мав би врегулювати рух негабаритного електротранспорту. Проте остаточно за нього досі не проголосували.
Народна депутатка, співавторка цього законопроєкту, Наталя Піпа повідомила, що зараз закон готують до другого читання. Та поки що немає порозуміння, де саме і з якою швидкістю дозволять рухатися електросамокатам. Через це постійно виникають конфлікти між учасниками руху. Тож місто має самостійно врегулювати рух самокатів, щоб ситуація на дорогах була безпечною і для пішоходів, і для водіїв різного транспорту. Директор КУ Інститут міста Олександр Кобзарев у рамках круглого столу “Електросамокати. Що далі?” зазначив, що потреба регулювання руху самокатів з'явилася тому що в один момент їх стало дуже багато.
“Управління транспорту пропонує підписати меморандум із бізнесами, які займаються прокатом, а депутати мають пропозицію прийняти ухвалу, яка б регулювала цю діяльність”, - додав Олександр Кобзарев.
Начальник управління транспорту Львівської міської ради Орест Олеськів зазначив, що наразі робоча група працює над створенням меморандуму для врегулювання проблемних питань. Згодом планують поговорити і про маркування паркувальних місць, обмеження швидкості, контролю та формату обміну даними. Напрацювати меморандум планують упродовж місяця.
Водночас депутат львівської міськради Володимир Лесик зауважив, що законодавство ніколи не буде встигати за науково-технічним прогресом, тому передбачити в законі, чи в правилах, чи в постановах Кабміну ті чи інші норми - нереально. У Львові він запропонував врегулювати питання так:
- установити вікові обмеження: самостійно самокатом можна керувати з 14-ти років, а з 7-ми до 14-ти - лише у супроводі батьків;
- визначити, де не можна рухатися самокатами, наприклад, автомобільні шляхи, трамвайні колії;
- обмежити швидкісний режим до 20 км/год. У разі пересування тротуарами або пішохідними зонами встановити швидкісний режим до 5 км/год.
- визначити, де не можна паркувати самокати. Обмежити паркування на пандусах для маломобільних груп населення, пішохідних переходах, зупинках громадського транспорту, велосипедних та пішохідних доріжки, а також тротуарах (якщо ширина менша, ніж 1,5 метра), перед входом/виходом до житлових і нежитлових будівель, поблизу аварійних виїздів/в’їздів зон екстрених служб.
У відповідь на таку пропозицію представник сервісу оренди самокатів KIWI Володимир Лиховод зазначив, що значні швидкісні обмеження можуть зруйнувати розвиток цього бізнесу.
Як питання регулюють в інших регіонах України
Поки що питання врегульоване лише у столиці. За інформацією голови КМДА з питань самоврядних повноважень Костянтина Усова, у Києві зараз їздить майже 4 тисячі електросамокатів. До кінця року очікують, що їхня кількість зросте до 7 тисяч.У зв'язку з такою популярністю цього виду транспорту київська влада та столичні сервіси прокату електросамокатів підписали меморандум.Правила діятимуть поки питання на законодавчому рівні не врегулює парламент.
Тож згідно з меморандумом усі столичні оператори прокату обмежуватимуть швидкість самокатів з 30-35 км/год до 20 км/год.При цьому у спеціально визначених зелених, пішохідних та історичних зонах швидкість руху не перевищуватиме 14 км/год, а на територіях, де зазвичай багато людей, самокати не їздитимуть. Вони автоматично вимикатимуться на під'їзді до цих зон. Також сервіси прокату повинні будуть оформити медичну страховку на випадок травмування людей. Поліс покриватиме витрати на 100 тисяч гривень.Оператори також надаватимуть місту дані про використання самокатів - години, коли ними найчастіше користуються, перелік місць, де самокати мають найбільший попит та щотижневий звіт про інциденти з самокатами.Схожий меморандум хочуть підписати у Львові та Одесі.
Електросамокати у світі
Координаторка програми “Інтегрований розвиток міст” GIZ Марта Пастух зазначає, що у більшості країн Європи для самокатів заборонений рух тротуарами та проїжджою частиною, якщо швидкість перевищує 30 км/год.
У вересні 2019 року новий закон про мобільність додав до законодавства Франції про дорожній рух правила щодо електросамокатів, які включають вікові обмеження (не можуть користуватися діти віком до 8 років) та рекомендації, де можна їздити самокатами. Електросамокатам заборонено рухатися на тротуарах, обмеження швидкості на дорогах становить 20 км/год, а діти до 12 років мають бути обов’язково в шоломах. Водночас Париж прагне обмежити кількість компаній, що пропонують оренду самокатів, шляхом проведення тендеру на вибір трьох операторів, яким буде дозволено продовжувати працювати. У Німеччині користуватися можна лише тими самокатами, які пройшли сертифікацію. Ліцензія на електросамокати для використання на дорогах загального користування доступна, якщо:
- максимальна швидкість самокату не може перевищувати 20 км / год;
- встановлені передні фари та бічні відбивачі;
- встановлено два гальма, які працюють самостійно;
- встановлений дзвінок або сигнал, який можна використовувати для попередження інших користувачів про підхід.
На початку 2020 року Міністерство транспорту Італії опублікувало нові правила щодо електросамокатів. Закон встановлює мінімальний вік користування 14 років, носіння шолома є обов’язковим для осіб молодше 18 років. Самокати можуть їздити з максимальною швидкістю 25 км/год на проїжджих частинах, де дозволено їздити на велосипедах, і 6 км/год у пішохідних зонах.У Бельгії зараз дозволено їздити на електросамокатах дорогами загального користування, якщо їх швидкість не більше 25 км/год. Такі самі вимоги й до електровелосипедів.У Швеції електросамокати повинні мати гальма, звуковий попереджувальний пристрій, а користувачі молодше 15 років повинні носити шолом. В Іспанії національний орган дорожнього руху встановлює обмеження швидкості для електросамокатів 25 км/год і вимагає їх страхування.У Великій Британії можна їздити лише на прокатних транспортних засобах та в окремих зонах. Крім цього, потрібно мати водійське посвідчення, а під час поїздки забороняється говорити телефоном. Також не можна їздити удвох на одному скутері, буксирувати та їздити в стані алкогольного сп’яніння.