Камер відеоспостережень та систем пожежогасіння музей не має
Цими вихідними у Шевченківському гаю згорів один з експонатів — дерев'яна ґражда з села Криворівня. За попередньою версією поліції Львівської області причина пожежі — необережне поводження з вогнем під час паління печі. Однак фахівці Головного управління ДСНС України у Львівській області висунули ще одну версію загоряння — підпал.
"Серед основних причин виникнення пожежі розглядають дві версії — пічне опалення та занесення стороннього джерела запалювання ззовні", — коментує підполковник служби цивільного захисту ГУ ДСНС України у Львівській області Ігор Курус.
І хоча експонат знищений повністю, у міськраді кажуть, що мають намір відновити його або замінити таким же.
"Ми розуміємо, що фактично будинок знищено повністю, але за участю експертів спробуємо його відновити. Або можливо сюди перевезуть об'єкт з іншого населеного пункту. Це рішення приймуть виключно експерти після засідання науково-методичної ради", — каже Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.
Нагадаємо пожежа у музеї трапилась у ніч зі суботи на неділю.
Кожні три години охоронці роблять огляд території. Вони зробили такий обхід о 23:30, тоді жодних ознак задимлення не було.
Про пожежу ж повідомили мешканці сусідніх багатоповерхівок вже о 2:00. За 6 хвилин рятувальники були на місці, однак будівля була повністю охоплена вогнем.
Додамо, у Шевченківському гаю немає опалення, адже це, за словами в.о. керівника Михайла Закопця, може зруйнувати автентичність будівель. Однак у курінних хатах стоять пічки, якими задимлюють приміщення, щоб запобігти вологості хати. Така процедура входить у частину догляду за експозицією.
Систем пожежогасіння та відеокамер на території Шевченківського гаю немає, адже є проблеми з електромережею. А ті, електромережі, які вже є, не витримують високої напруги.
"У музеї часто вибиває світло, тому, неможливо було застосувати якесь обладнання електропостачання, у тому числі відеокамери", — пояснює Наталія Бунда, керівниця департаменту розвитку Львівської міськради.
Не є експонати скансену і застрахованими. Адже ця процедура є доволі тривалою, потрібно оголошувати тендери. Досі у Музеї займалися більш нагальними проблемами - лагодили та реставрували те, що руйнувалось. Все ж до кінця року, кажуть, планують закрити питання зі страхівкою.
"Ми не хочемо це затягувати, взагалі багато що було заплановано на цей рік, але зрозумійте, не на все ми маємо вплив. Ми думали електрифікувати територію музею і поставити камери, але сталася така біда", — пояснює посадовиця.
Додамо, востаннє пожежа у Шевченківському гаю була ще у 2012 році.