Одного з найстаріших львівських левів виставили для огляду на площі Ринок

Львівський лев XVII століття поповнив колекцію музею-аптеки “Під чорним орлом”

У дворі найстарішої в Україні музею-аптеки “Під чорним орлом” на площі Ринок у Львові виставили цінний експонат – кам’яну скульптуру лева, ймовірно XVII століття. Цей унікальний артефакт подарувала музею львів’янка Любов Смага-Шаховська та її син Іван, військовослужбовець ЗСУ. Про це 21 липня повідомили у Львівській обласній раді.

“Ще один із символів нашого міста виставлено на площі Ринок. Це один з найстаріших левів Львова”, – повідомив директор Комунального закладу Львівської обласної ради “Історико-краєзнавчий музей” Ігор Тимець. За його словами, скульптуру планують відреставрувати та встановити на окремо відведене місце, де вона стане окрасою музейного двору.

Історичне значення та плани реставрації

Науковці припускають, що подібні леви могли раніше прикрашати територію під Високим Замком. Один з таких левів нині зберігається у Національному музеї ім. Андрея Шептицького. До перевезення та збереження нового артефакту долучилися Андрій Левик, Андрій Гречило та Орест Малиць.

“Реставрацію планують зробити публічною, за прикладом європейських музеїв, аби показати відвідувачам складність цієї роботи і привернути більшу увагу до збереження історичних пам’яток”, — йдеться у повідомленні.

У львівському музеї-аптеці виставили одного з найстаріших львівських левів
У львівському музеї-аптеці виставили одного з найстаріших львівських левів
У львівському музеї-аптеці виставили одного з найстаріших львівських левів
У львівському музеї-аптеці виставили одного з найстаріших львівських левів

Унікальність музею-аптеки “Під чорним орлом”

Музей-аптека, заснований у 1735 році, є не лише найстарішою аптекою в Україні, що зберегла свою автентичність, а й прикладом успішної роботи колективу, який не дозволив приватизувати заклад. Сьогодні це унікальний простір з історичними інтер’єрами та рідкісною колекцією аптечних артефактів.

У музеї постійно триває робота над розширенням експозицій. Тут вже віднайдено невідомі раніше інтер'єрні розписи та облаштовано нові виставки. Наразі готуються до відкриття кімната знахарки та інтер’єр аптеки Михайла Терлецького – єдиного українця, який володів аптекою у міжвоєнному Львові (1923–1939 рр.).

Хранителька колекції Любов Роздобудько підкреслила унікальність зібраних експонатів: “У нас зібрана унікальна колекція аптечного посуду – дерев’яного, скляного, фарфорового, а також рідкісного рубінового з додаванням золота. Маємо агатові, порцелянові й латунні ступки, аптечку космонавтів, гасову лампу, винайдену у Львові, касові апарати National XIX століття”.

Попри війну, музей активно працює. Усі вісім філій Історико-краєзнавчого музею функціонують, а отриманий прибуток інвестується у розвиток, облаштування нових експозицій та розробку проєктно-кошторисної документації для реставраційних робіт.