Унікальне 50-річне панно перенесуть з Погулянки на нове місце у Львові

Панно “Збір винограду” складається з 624 кахлів і займає площу 30,11 м²

У Львові розпочали роботи з перенесення та реставрації керамічного панно “Збір винограду”, створеного у 1979 році художниками Григорієм Кічулою та Ярославом Шереметою. Це робота, яка складається з 624 кахлів і займає площу 30,11 м². Панно було розташоване на одній з будівель колишнього заводу “Укрвино” на вулиці Погулянка. Його перенесуть на територію Jam Factory Art Center, розповіли у Львівській міській раді.

Деталі перенесення та реставрації

Фахівці-реставратори з команди Karp Restorer вже розібрали панно, і зараз кахлі очищують від залишків штукатурки та перевозять до майстерні для консервації та реставрації. За словами керівника майстерні Василя Карпіва, роботи з розбирання тривали два місяці, стільки ж часу займе реставрація. Більшість кахлів є у задовільному стані, лише два втрачені повністю, а близько 20 мають серйозні ушкодження. Вони будуть укріплені.

Втрачені елементи вирішили не відтворювати, їх позначать нейтральним тлом, щоб зберегти історичну автентичність та чітко розмежувати оригінал і втрати. “Панно має "шрами історії", і ми їх залишаємо. Воно дожило до нашого часу — і таким ми його зберігаємо для наступних поколінь”, — пояснив Василь Карпів.

Унікальне 50-річне панно перенесуть з Погулянки на нове місце у Львові
Унікальне 50-річне панно перенесуть з Погулянки на нове місце у Львові
Унікальне 50-річне панно перенесуть з Погулянки на нове місце у Львові

Нове місце для панно

Проєкт фінансує компанія-забудовник Auroom, яка здійснюватиме будівництво на території колишнього винзаводу. Після перенесення панно у Jam Factory, воно буде доступним для огляду.

Операційна та виконавча директорка Jam Factory Тетяна Федорук зазначила, що ідея перенесення з'явилася понад п'ять років тому, коли в архівах було виявлено, що на місці теперішньої “Фабрики повидла” раніше діяли корпуси заводу “Укрвино”. Це надало переміщенню панно символічного значення.

Охоронний статус

Керівниця офісу охорони культурної спадщини ЛМР Тетяна Балукова висловила думку, що забудовник втратив можливість інтегрувати панно у житловий простір колишнього винзаводу, що могло б стати архітектурною родзинкою.

Нове місце для панно облаштують на відкритій локації, де зведуть окрему стіну для монтажу полотна. Якщо будівництво стіни завершать до вересня, панно змонтують цього року. В іншому разі, з огляду на наближення зимового періоду, роботи доведеться перенести на весну.  У межах майбутньої експозиції також готують історичну довідку про панно та процес його переміщення — щоб дати відвідувачам повний контекст та глибше розуміння його цінності.

Керамічний твір буде ознаковано “Блакитним щитом” — міжнародним охоронним знаком. У майбутньому планують отримати для нього офіційний статус пам'ятки вже на новому місці.

Нагадаємо, нещодавно було відтворено знищену мозаїку “Інформаційний простір” у будівлі колишнього видавництва “Вільна Україна”, а у 2020 році – мозаїку “Море і риби” на колишньому магазині “Океан”.