Нагадуємо прості правила, які допоможуть уникнути отруєння грибами, а також розповідаємо, що робити, якщо є підозра на таке отруєння.
Із 2 тисяч видів грибів, які ростуть в Україні, щонайменше 500 - їстівні. Усі інші споживати не можна. Випадки отруєння трапляються доволі часто. Лише учора троє людей зі Львівщини потрапили до реанімації внаслідок отруєння.За статистикою, причиною 95% отруєнь вважають бліду поганку, яку помилково сприймають за їстівні печериці та сироїжки. Для отруєння досить з’їсти половину цього гриба. Також часто люди труяться тому, що неправильно готують умовно їстівні гриби (зазвичай їхні отруйні властивості зникають при відповідній обробці) або їдять старі чи зіпсовані.
Що робити, щоб не отруїтися
Найпростіше, що можна зробити, - це відмовитися від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощують штучно та підлягають контролю.Купувати гриби варто тільки у відведених для продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках). Уникайте стихійних ринків. Якщо вже наважилися самі збирати гриби чи купувати на ринку, збирайте і купуйте тільки ті, щодо яких ви впевнені.Уважно оглядайте гриби. Якщо виникають найменші сумніви - не ризикуйте.Також не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.Уникайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення, оточене оболонкою. Не беріть гриби з ушкодженою ніжкою, старі, в'ялі, червиві або ослизлі. Ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них, а також “печериці”, у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору. Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали. Також не ходіть по гриби у посушливу погоду. У цей час вони пересихають і збільшують концентрацію токсинівНіколи не куштуйте сирі гриби. Готуйте їх протягом першої доби після збирання. Обов'язково вимочуйте та варіть не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді близько 30 хвилин.Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготованіі консервовані гриби можуть викликати ботулізм - гостре токсико-інфекційне захворювання. Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби. Крім цього, ні в якому разі не довіряйте народним способам визначення отруйності грибів:
- усі їстівні гриби мають приємний смак;
- усі гриби в молодому віці їстівні;
- отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний;
- личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів;
- опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби;
- цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні;
- отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин;
- сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах.
І навіть якщо ви впевнені у якості й безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати жінкам у період вагітності й грудного вигодовування, дітям до 12 років та людям літнього віку.
Як розпізнати отруєння і як діяти далі
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, підвищення температури тіла, судоми, мимовільне сечовиділення, діарея, зниження пульсу, задуха, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), поява галюцинацій та марення. Також у хворих, що отруїлися грибами, спостерігається зміна зіниць. Одна стає вужча, друга ширша. Перша допомога при отруєнні:Найперше - викличте швидку допомогу.Одночасно, очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води.Після цього можна випити міцний чай, каву або злегка підсолену воду. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс. Також варто з'ясувати, хто вживав разом із постраждалим гриби, та провести профілактичні заходи. Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти, тому що лабораторне дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.У жодному разі не можна вживати будь-які ліки, їжу, алкогольні напої та молоко – це може прискорити всмоктування токсинів у кишківнику. Найголовніше - не займаєтеся самолікуванням і не намагайтеся перечекати - це може призвести до смерті.